in

Putin kërcënon gazetarin rus, fituesin e Çmimit Nobel

Vladimir Putin po praktikon edhe një herë gjeste kërcënuese – këtë herë godet Dmitri Muratov.

Çdo gazetar rus që merr para nga jashtë, duhet të regjistrohet si “agjent i huaj” tha Putin. Kremlini dyshohet se dëshiron ta kursejë, laureatin e sapo kurorëzuar të Çmimit Nobel për Paqen, Muratov. Papritur, megjithatë, Presidenti Putin miraton një ton krejtësisht të ndryshëm.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar laureatin e ri të Çmimit Nobel për Paqe, gazetarin kritik të Kremlinit, Dmitri Muratov, dhe i ka kërkuar atij të jetë vigjilent. “Nëse ai mbulohet me Çmimin Nobel si një mburojë mbrojtëse për të shkelur ligjet ruse, atëherë ai e bën atë me vetëdije,” tha Putin, duke iu referuar kryeredaktorit të gazetës “Novaya Gazeta” në Russian Energy këtë javë në Moskë. “Nëse ai nuk shkel ligjet ruse dhe nuk jep arsye për ta shpallur atë si” agjent të huaj “, atëherë as unë nuk do të ndërmarr asgjë ndëshkuese ndaj tij.”

Publiku ishte i habitur që Putini nuk e uroi, por kërcënoi gazetarin. Vetë Muratov më vonë deklaroi se do ta pranonte çmimin pavarësisht deklaratave të bëra nga shefi i Kremlinit. “Shteti mund të bëjë çfarë të dojë, por ne do ta marrim çmimin. Pavarësisht kërcënimeve ne nuk do të heqim dorë nga çmimi,” tha 59-vjeçari i agjencisë Interfax. Komiteti Norvegjez i Nobelit i dha Çmimin Nobel për paqe Muratow dhe gazetares filipinase Maria Ressa në fund të javës së kaluar. Çmimi i dy përfaqësuesve të mediave synon të nënvizojë rëndësinë e mbrojtjes së lirisë së shprehjes dhe lirisë së shtypit për demokracinë dhe paqen.

Muratov deklaroi se çmimi do t’i kushtohej gjithashtu gazetarëve që u vranë në gazetën e tij – përfshirë Anna Politkovskaya dhe Natalia Estemirova, të cilët u qëlluan për vrasje. Kremlini tashmë e kishte uruar Muratovin për çmimin e tij. Gazetari tha se ishte siguruar se paratë e shpërblimit, nuk ishin arsye për ta shpallur atë “agjent të huaj”.

Sipas një ligji të diskutueshëm, media dhe organizatat joqeveritare në Rusi duhet të regjistrohen si “agjentë të huaj” nëse financohen me para nga jashtë. Moska e justifikon këtë me mbrojtjen nga ndërhyrja politike në punët e brendshme. Kritikët, nga ana tjetër, ankohen se vendimi shpesh është i motivuar politikisht.

Burimi: ntv.de, lve / dpa, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Pacolli i drejtohet Putinit !

Pse Sputnik V nuk merr miratimin e BE -së ?