in

Pse Sputnik V nuk merr miratimin e BE -së ?

Vaksina ruse Sputnik V është një hit eksporti. Por në vendin e tyre njerëzit i shmangen vaksinimit – ekziston një skepticizëm i madh. Kjo është arsyeja pse Kremlini po mbështetet në miratimin e BE, sa më shpejt të jetë e mundur. Por EMA po e vendos atë në prapavijë. Pse eshte kështu?

Situata e koronës në Rusi me më shumë se 900 vdekje në ditë, dhjetëra mijëra infeksione të reja dhe një shkallë relativisht e ulët e vaksinimit. E gjith kjo nuk mund t´i krijoj kënaqë presidentit Vladimir Putin. “Shifrat janë alarmante dhe në fakt është një arsye për shqetësim,” tha zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov. Shkaku kryesor i nivelit më të lartë të vdekjeve deri më tani është shkalla e ulët e vaksinimit. “Virusi po bëhet gjithnjë e më agresiv,” tha Peskow.

Kur bëhet fjalë për vdekjet nga korona, Rusia ka mbajtur prej kohësh një pozicion të lartë ndërkombëtar. Në gusht të vitit të kaluar, Putin njoftoi se Rusia, me Sputnik V, ishte vendi i parë në botë që zhvilloi një vaksinë efektive kundër koronavirusit. 69-vjeçari e ka vlerësuar vazhdimisht si “më të mirën” në botë-dhe e kishte vaksinuar veten me të. Studiuesit rusë kanë zhvilluar edhe katër vaksina të tjera. Por deri më tani vetëm rreth 30 për qind e popullsisë ruse kanë marrë të paktën një dozë. “Vetëm vaksinimi mbron nga vdekja,” paralajmëron Peskow. Por shumë rusë ende nuk i besojnë garancive të qeverisë se vaksinimet ishin të sigurta.

Vaksinat perëndimore nuk miratohen në Rusi. Dhe një rritje e mundshme e besimit përmes miratimit të shumëpritur nga BE të Sputnik V, ende nuk është arritur. Diplomati gjerman Markus Ederer, ambasador i Bashkimit Evropian në Moskë, e sheh shkallën e ulët të vaksinimit, si një nga arsyet pse BE -ja ende nuk po i hap plotësisht kufijtë e saj për turistët rusë. Gjermania e ka klasifikuar Rusinë si një zonë me rrezik të lartë.

Rusia nuk po i ofron të dhënat e nevojshme

Është e vërtetë që aparati energjetik në Moskë ankohet vazhdimisht se ka arsye politike në BE për faktin se Sputnik V – me përjashtim të rrugëve speciale në Hungari, për shembull – nuk lejohet. Por Ederer e refuzon atë. Përkundrazi, është e qartë se Rusia ende nuk i ka ofruar dokumentet e kërkuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Vetë Rusia madje anuloi një udhëtim të planifikuar për në tetor nga ekspertët e EMA “sepse ne nuk jemi aq larg”, siç thonë qarqet diplomatike perëndimore në Moskë.

Deri më tani, EMA në Amsterdam ka thënë gjithmonë se ende mungojnë dëshmitë “e mjaftueshme” për miratim në tregun e BE -së. Prandaj autoriteti është duke pritur për dokumente në mënyrë që të jetë në gjendje të vlerësojë më mirë grupet e të dhënave të disponueshme deri më tani. Një zëdhënës i OBSH -së gjithashtu njoftoi se organizata mund të miratojë Sputnik V, vetëm kur të gjitha të dhënat janë në dispozicion, dhe ka qartësi në lidhje me sigurinë e përgatitjes. Ashtu si me vaksinat e tjera, OBSH po teston objektet e prodhimit. Procesi vazhdon. Qëllimi i procedurave është të përshpejtojë qasjen në vaksina të sigurta dhe efektive në mënyrë që të shpëtojë jetë dhe të marrë pandeminë nën kontroll.

Nuk është hera e parë që Rusia nuk arrin të përmbushë afatet për inspektimet e kërkuara nga EMA, tha ambasadori Ederer në një intervistë për të përditshmen ruse “RBK”. “Kjo ngadalëson procesin.” Ederer e sheh situatën në një mënyrë të ngjashme, kur bëhet fjalë për çështjen e mungesës së njohjes së Sputnik V nga OBSH. Ishte tashmë e diskutueshme vitin e kaluar që Rusia miratoi Sputnik V për përdorim, megjithëse jo të gjitha fazat e provës nuk ishin përfunduar ende. Ministri i Shëndetësisë Michail Muraschko njoftoi në fund të shtatorit se faza e tretë dhe e fundit e testeve të Sputnik V tani kishte përfunduar.

Është gjithashtu e paqartë nëse – siç propozohet nga Brukseli – BE dhe Rusia do të njohin reciprokisht certifikatat e tyre të vaksinimit. Në çdo rast, kjo do të ishte e mundur pavarësisht nëse vaksinat miratohen në vetë vendet. Herë pas here, njerëzit që kanë marrë Sputnik V janë të preokupuar që nuk konsiderohen të vaksinuar në Gjermani dhe duhet të futen në karantinë, edhe pse vaksina është e njohur në më shumë se 70 vende. Një gjykatë gjermane konfirmoi kohët e fundit se një vaksinë Sputnik nuk njihet në Gjermani.

Në Kremlin, pra, shpresat tani drejtohen kryesisht drejt suksesit të negociatave për njohjen reciproke të certifikatave të vaksinimit. Rusia i ka dërguar dokumentet e nevojshme BE -së, thotë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov. Ka arsye për “optimizëm”. Rezultati më i shpejtë i mundshëm është gjithashtu i rëndësishëm për ata që udhëtojnë midis BE dhe Rusisë.

Burimi: ntv.de, Ulf Mauder, dpa- nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Putin kërcënon gazetarin rus, fituesin e Çmimit Nobel

Cungimi fatal i bazave detare në Shqipëri