in

Mediet gjermane për vizitën e Merkelit: Nën radarin e BE -së

Kancelarja Merkel kujtoi gjeostrategjinë gjatë vizitës së saj në Ballkanin Perëndimor. Por do të duhet ende kohë para se shtetet e tjera të bashkohen me BE. 

ALBRECHT MEIER

 Në fillim të pandemisë, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pranonte në një shkallë të madhe pajisje mbrojtëse kundër koronës, të ardhura nga Kina. Kur maskat, dorezat mbrojtëse dhe ventilatorët mbërritën në Beograd, Vuçiç puthi flamurin kinez. Në atë kohë, gjesti propagandistik i presidentit i drejtohej kryesisht BE -së: nëse mund të kuptohej, sinjali ishte se Serbia mund të përballojë sfida edhe pa ndihmën e Brukselit.

Serbia është një nga gjashtë vendet në Ballkanin Perëndimor që kanë perspektivën e pranimit në BE. Vuçiç tani është takuar në Beograd me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila, në turneun e saj lamtumirës në rajon , riafirmoi interesin gjeostrategjik të BE -së për pranimin e gjashtë vendeve. Një takim i Kancelares në kryeqytetin shqiptar Tiranë, me krerët e qeverive të të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor ishte planifikuar për këtë të martë. Problemi i vetëm është: Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova deri më tani kanë bërë shumë pak në punën përmes agjendës së reformave. Rezultati: asnjë nga vendet nuk ka të ngjarë të bashkohet me BE -në në gjysmën e parë të kësaj dekade.

Lodhja e pranimit në Francë, Danimarkë dhe Holandë

Anasjelltas, pranimi i Ballkanit Perëndimor nuk është çështje zemre as për shumë qeveri në BE: Bullgaria po bllokon fillimin e vonuar të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi historinë e tyre të përbashkët. Presidenti francez Emmanuel Macron, gjithashtu i rezistoi hapjes së negociatave me Shqipërinë për një kohë të gjatë. Dhe lodhja nga zgjerimi është gjithashtu shumë e theksuar në mesin e anëtarëve të BE Danimarkës dhe Holandës.

Rritja e ndikimit të Kinës, Rusisë dhe Turqisë

Është për të ardhur keq, përpjekjet për t’i sjellë vendet e Ballkanit Perëndimor më afër Evropës, kanë qenë prej kohësh nën radarin e publikut evropian. Ëtshtë e vërtetë që Merkel së pari organizoi një konferencë për shtetet e Ballkanit Perëndimor në Kancelarinë e saj në vitin 2014. Por çështje të tjera dominuan axhendën e BE -së në vitet që pasuan: së pari kriza e refugjatëve, pastaj Brexit dhe më në fund pandemia. Komuniteti ishte shumë i preokupuar me veten, për të reflektuar seriozisht mbi rolin e tij në rajon, të cilin Merkel e risolli në plan të parë në fund të mandatit të saj në detyrë.

Vizita e Kancelares në Beograd dhe Tiranë bën një gjë të qartë: nuk mund të jetë një opsion për BE -në që t’ia lërë Ballkanin Perëndimor ndikimit në rritje të Kinës, Rusisë dhe Turqisë.

 Nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Nacionalisti Haki Taha vrau mikun e Nexhmijes dhe të Enverit

Idiotokracia, në të gjitha instancat e shtetit!!