in

Manastiri i Deçanit, ndërtuar nga arkitekti Vito Kuçi

Duka (Vojvoda) i Manastirit nga fisi Gashi në hyrje të kishës në Deçan, fotografuar në vitin 1919. Këtë manastir e ka ndërtuar arkitekti Vito Kuçi dhe kishte stil romano-gotik me detaje bizantine. Simbolet e gdhendura në derë gjenden edhe në xhubletë dhe janë trashëgimi ilire-pellazge. Burimi: Historia e Krajës. / KultPlus.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

“NATA E PARË” E DEMOKRACISË SHQIPTARE

TË MJERËVE QË MOHOJNË VETËVETEN!