in

Kroacia afrohet më Dardaninë, Shqipëria me Serbinë

Gani Mehmetaj

Derisa Shqipëria i afrohet gjithnjë e më shumë Serbisë, Kroacia po i afrohet Dardanisë. Kroatët gjithnjë kanë bërë përpjekje të bëjnë aleancë me neve (Dardaninë e Shqipërinë), zyrtarët shqiptarë përtej Drinit janë treguar shpërfillës e të ftohtë, zemra u digjej për Beogradin. Minishengeni është armik i Kroacisë, por edhe i Dardanisë. Në tragjedinë e fundit të Sllavonski Brodit, kroatët u treguan me solidarë, më të afërt dhe më të gatshëm të ndihmojnë se sa të gjithë të tjerët. Në vend të mirënjohjes zyrtarët shqiptarë vazhdojnë një aventurë të frikshme me Serbinë e Maqedoninë, që është përpjekje e hapur t’i kundërvihen Kroacisë. Prandaj Serbia këmbëngulë për Minishengen, që është përpjekje për zgjerim, kompensim për Serbinë që e humbi Kroacinë dhe Slloveninë, sepse ish-Jugosllavia ishte Serbi e zgjeruar. A do të bëjë Dardania aleancë me Kroacinë e Malin e Zi, që t’i kundërvihet Serbisë e Shqipërisë, sepse Maqedonia gjithnjë ka qenë satelitë i Serbisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

"BRECKAT" NDË OHRI, DHE "KATUN(D)I" NË TIRANË..!

Esat Pashë Toptani për vizitë në Shkup!