in

Blerim Latifi: Mos i dëgjoni talebanët shqipfolës

Tanimë është bërë rregull që sa herë vijnë festat e fundvitit vahabistat dhe klerikët e tyre nuk i zë vendi vend pa folur qysh Kosova duhet ta pres vitin e ri siç e presin në Afganistan: në terr, në heshtje, pa qytete e sheshe të ndriquara, pa lojëra e dhurata për fëmijët, pa darka festive familjare e miqësore. 

Pra, kërkojnë që, duke vepruar si në Afganistan, të bëhemi gazi i botës, këtu ku kemi pasur fatin të jemi prej shekujsh, në Europë. 

Të bëhemi gazi i botës dhe t’i japim edhe një argument kulturor Serbisë, e cila nuk lë rast e mundësi për ta paraqitur Kosovën si një vend me prirje antimoderne e antieuropiane; një vend ku në vend të dhuratave e mësimeve për ta gëzuar jetën, fëmijëve u mësohet se çfarë i pret në natën e parë të vorrit dhe flakët e xhehnemit nëse nuk jetojnë sipas direktivave të talebanizmit. 

Prandaj, shqiptarë, kudo ku jeni, mos i dëgjoni talebanët shqipfolës, trajtoni ata ashtu siç e meritojnë, si primitivë, por edhe si e budallenj të rrezikshëm, si sherrbudallë, siç do t’i quante populli. 

Dhe, natyrisht, mos harroni:  festoni e gëzoni familjet e fëmijët tuaj! Në veçanti fëmijët. 

Gëzuar!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Kolosët e Pejës -Sefedin beg Mahmutbegolli (2)

Vuçiç mbron Edi Ramën- ironizon Kurtin