in

Të maskuar si diplomat: Rusia dërgon 200 agjentë sekret në Gjermani

Nga Josef Hufelschulte, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Të maskuar si diplomatë, rreth 200 agjentë supozohet të japin informacione nga Gjermania për shërbimet sekrete ruse. Kjo u bë e njohur nga një raport i revistës së lajmeve FOCUS. Përveç ambasadës në Berlin, fushat kryesore të aplikimit janë kryesisht në Hamburg, Leipzig, Frankfurt dhe Mynih.

 

Sipas një raporti nga revista e lajmeve FOCUS, shërbimet sekrete ruse kanë rritur ndjeshëm aktivitetet e tyre të spiunazhit në Gjermani. Rreth 200 agjentë të maskuar si diplomatë sigurojnë informacione konfidenciale për Kremlinin përmes burimeve njerëzore të rekrutuara në mënyrë konspirative në politikë, biznes, ushtri dhe media. E gjith kjo do të ndodhë sipas FOCUS, duke cituar një analizë nga Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës (BfV).

Vështirë të kuptohet: statusi diplomatik mbron agjentët rusë nga pasojat

 

Shumica e udhëheqësve të agjentëve, prokuruesve dhe vlerësuesve punojnë në ambasadën ruse në Berlin dhe në konsullatat e përgjithshme në Hamburg , Leipzig, Frankfurt dhe Mynih. Statusi i tyre diplomatik i mbron ata nga ndjekja penale nga autoritetet gjermane. Krahasuar me vitet e mëparshme, prokurimi i shërbimit sekret të informacionit nga aparati qeveritar i Berlinit dhe parlamentet shtetërore ka fituar qartë rëndësi, gjykon BfV.

Një oficer i lartë i inteligjencës i tha FOCUS se mbikëqyrja e shërbimit sekret rus është i vështirë. Për shkak të trajnimit të tyre të mirë praktik, ata ishin kryesisht jashtë kontrollit të autoriteteve gjermane të sigurisë. Ky përfundim i hidhur u dëshmua gjithashtu së fundmi nga Sir John Sawers, ish-drejtori i shërbimit sekret britanik MI6. Vetëm dhjetë përqind e aktiviteteve agresive të spiunazhit rus në Evropë, janë të njohura nga autoritetet perëndimore të sigurisë, tha Sawers për një intervistë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Viçi i artë

Qeveria Gjermane dënon intervistën me Roman Protasewitsch