in

“Si Nokia dhe iPhone”: Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Një pilot ukrainas tha se kalimi nga aeroplanët e vjetër të prodhimit sovjetik në F-16 perëndimor është si të kalosh nga një Nokia në një iPhone.

Piloti, me nofkën “Moonfish”, është një nga gjashtë që janë trajnuar për të përdorur aeroplanët luftarakë në bazën Skrysdtrup në Danimarkë, shkruajnë mediat e huaja.

“Është një aeroplan vërtet i mrekullueshëm për të fluturuar”, i tha ai platformës United24 të mbështetur nga qeveria ukrainase.

Ai tha se ndërsa F-16 janë “shumë më të lehtë për të fluturuar” për pilotët, ka qenë një sfidë për t’u përshtatur me sistemet elektronike më të avancuara në aeroplan.

Moonfish tha se aeroplani është më “i shkathët” se MiG që ai fluturoi më parë, duke shtuar: “Ndihet sikur dëshiron që ju ta fluturoni atë në mënyrë më agresive”.

të enjten se ishte “e vështirë të vendosej një orar fiks për dorëzimin e F-16”, pasi dorëzimi varej nga trajnimi i plotë i pilotëve ukrainas dhe personeli mbështetës dhe krijimi i infrastrukturës së ndryshme logjistike për shërbimin e aeroplanëve në Ukrainë.

Holanda, Norvegjia dhe Belgjika i kanë premtuar gjithashtu Ukrainës F-16. Danimarka një nga vendet, së bashku me SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën dhe Rumaninë, po trajnojnë pilotët ukrainas.

Numri i përgjithshëm i F-16-ve që mund të marrë Ukraina është deri në 60.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Dua Lipa tregon besëtytnitë e shqiptarëve në emisionin britanik

Pozita e Kosovës me zgjedhjet evropiane dhe amerikane?