in

Rusia e poshtëron veten në Olimpiadë

Nëse ndiqni Olimpiadën 2020 në Japoni, me siguri keni vënë re se Rusia nuk është e listuar, por quhet ekipi “ROC”. Ne ju shpjegojmë se çfarë përfaqëson ROC dhe si u krijua.

 

Kjo është arsyeja pse Rusia quhet “ROC” në Lojërat Olimpike

Ju mund të keni pyetur veten pse ekipi nga Rusia tani quhet “ROC” në Lojërat Olimpike 2020 në Japoni. Në parim është shumë e thjeshtë, sepse shkurtesa qëndron për “Komiteti Olimpik Rus”, pra për Komitetin Olimpik Rus, i cili është autoriteti kombëtar i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC).

  • Rusia aktualisht është përjashtuar nga Lojërat Olimpike dhe Kampionatet Botërore për shkak të parregullsive në testet e dopingut.
  • Qysh në vitin 2017, pati një skandal të fortë doping që madje dyshohej se ishte një program shtetëror.
  • Anëtarësimi i Rusisë në IOC madje është pezulluar për një vit.
  • Anëtarët e ROC lejohen të duken “neutral”. Prandaj, emri “Rusia” ose himni kombëtar rus nuk lejohen.

Kështu erdhi deri te riemërimi

Riemërtimi ishte një kompromis që atletët rusë mund të garonin në Lojërat Olimpike pavarësisht se u ndaluan nga Rusia.

  • Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e plotësoi këtë kërkesë, pasi Rusia nuk figuron në emër.
  • Në vend të himnit kombëtar rus, luhet një pjesë e koncertit të pianos numër 1 nga Peter Tchaikovsky.
  • ROC nuk është një shpikje. Ekziston që nga viti 1911 dhe tani i mbush 110 vjet.
  • Në Lojërat Olimpike Dimërore në Pyeongchang, Rusia garoi nën një flamur të ekipit neutral dhe atletët duhej të dëshmonin se nuk ishin të droguar.
  • Flamuri i ROC janë unazat olimpike me një flakë të stilizuar me një rreze të bardhë blu dhe të kuqe, të cilat përfaqësojnë ngjyrat e Federatës Ruse.

Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Tenori i madh i Kosovës, Ramë Lahaj, i shkruan letër Edi Ramës

Mini Shëngeni, projekt i Kominternes, i huazuar me Ballkaninë e Adem Demaçit