in

Reuters: Ish-pjesëtari i UÇK-së mohon krimet e luftës ndërsa gjykata e Kosovës fillon gjyqin e parë

I dyshuari i profilit më të lartë të gjykatës së Kosovës është ish-Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili u dorëzua vitin e kaluar për t’u përballur me akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.HAGUE, 15 shtator (Reuters)- Gjykatë Speciale në Hagë që heton pretendimet për mizoritë e kryera nga luftëtarët e UÇK-së, hapi çështjen e parë të mërkurën, kundër një komandanti të akuzuar për torturimin e të burgosurve gjatë konfliktit 1998-1999 me Serbinë

.Në fillim të gjykimit të tij, Salih Mustafa, 50 vjeç, u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte, duke e krahasuar gjykatën me policinë sekrete naziste.”Unë nuk jam fajtor për asnjë nga akuzat e sjella këtu para meje nga kjo zyrë e Gestapos,” u tha Mustafa gjyqtarëve.Dhomat e Specializuara të Kosovës, një gjykatë e Kosovës e vendosur në Holandë dhe e pajisur me gjyqtarë dhe avokatë ndërkombëtarë, u krijua në vitin 2015 për të trajtuar rastet sipas ligjit të Kosovës kundër luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Ai është i ndarë nga një gjykatë e OKB -së, e cila gjithashtu ishte e vendosur në Hagë dhe gjyqi zyrtarët serbë për krime të kryera në të njëjtin konflikt.I dyshuari i profilit më të lartë të gjykatës së Kosovës është ish-Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili u dorëzua vitin e kaluar për t’u përballur me akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.Në rastin e parë të gjykatës, Mustafa përballet me akuza për vrasje, i akuzuar për drejtimin e një njësie burgu ku të burgosurit u nënshtroheshin rrahjeve dhe torturave të përditshme.

Prokurorët shpjeguan se në rastin e Mustafës viktimat e tij ishin gjithashtu shqiptarë të Kosovës.”Disa udhëheqës të UÇK -së, përfshirë zotin Mustafa, përdorën fuqinë e tyre për të viktimizuar dhe brutalizuar shokët shqiptarë të Kosovës, përfshirë individë, krimi i vetëm i të cilëve ishte të kishin pikëpamje politike që ndryshonin nga ato të UÇK -së dhe udhëheqësve të saj,” tha prokurori Jack Smith.Aktakuza e Mustafës thotë se ai personalisht mori pjesë në disa prej rrahjeve dhe torturave të të paktën gjashtë të burgosurve dhe ishte i pranishëm kur një i burgosur u lëndua aq shumë saqë më vonë vdiq.

Pasi dëgjoi deklaratën hyrëse të prokurorisë, Mustafa, i veshur me veshje atletike kuq e zi dhe herë pas here duke u fyer me stilolaps, nuk u kthye në gjykatë për të dëgjuar deklaratën hyrëse të avokatëve për viktimat.Gjyqtarët lejuan që Mustafa të mungonte në procedurë për pjesën tjetër të ditës, duke shtuar se interesat e tij do të përfaqësoheshin nga avokati i tij. Më shumë se 13,000 njerëz besohet të kenë vdekur gjatë luftës 1998-99 në Kosovë, kur krahina jugore ishte ende pjesë e Serbisë nën sundimin e Presidentit të ndjerë Jugosllav Slobodan Millosheviç. Luftimet përfunduan pas sulmeve ajrore të NATO -s kundër forcave të Millosheviçit, dhe Kosova tani është një vend i pavarur.

Luftëtarët e UÇK -së konsiderohen heronj nga shumë në Kosovë, dhe kundërshtarët e gjykatës e konsiderojnë të padrejtë që ata po ndiqen penalisht, duke argumentuar se Serbia nuk ka pësuar asnjë përpjekje analoge për të sjellë komandantët e vet para drejtësisë.Raportimi nga Stephanie van den Berg, raportim shtesë nga Fatos Bytici në Prishtinë; Redaktimi nga Anthony Deutsch, William MacleanStandardet tona: Parimet e Mirëbesimit të Thomson Reuters.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Idiotokracia, në të gjitha instancat e shtetit!!

Vuçiq uron Ramën për inaugurimin e qeverisë „Rama 3 “