in

Nëna e pesë djemve të vrarë

Nanëlokja Zojë në këtë masakër ka humbur pesë djem: Viktorin, Sokolin, Markun, Robertin dhe Gjergjin!

Shkruan: Besnik Kada

Nanëlokja Zojë Prendi dhe kujtesa jonë kolektive qe s’guxojmë asnjëherë të harrojmë 27 prillin ,Masakrën e Mejës

Kjo foto në Lendinën e Lotëve flet shumë dhe bart në vehte pikëllimin për jetërat e 376 civilëve të pafajshëm të vrarë në Mejë me 27 Prill 1999 nga kriminelët e forcave serbe !

Nanëlokja Zojë në këtë masakër ka humbur pesë djem: Viktorin, Sokolin, Markun,

Robertin dhe Gjergjin !

Ajo nga data 2 qershor e vitit 2021 nuk jeton më, është bashkë me engjujt e saj në botën e përtejme në paqen e pasosune !

Plot 22 vite priti me ankth të dijë diçka për fatin e djemëve dhe dënimin e kriminelëve por drejtësia ende nuk ka arritë ti dënoj urdhërdhënesit dhe kryerësit e kësaj masakre!

Meja është dhimbja jonë krenare që në çdo sekondë,minut ,orë dhe ditë meriton të lutemi për shpirtërat e atyre të pafajshmëve që u vranë vetëm pse ishin shqiptarë pa dallim moshe e përkatësie fetare

Prehu në paqe Nanëloke Zojë e gjaku i djemve tuaj dhe gjithë të rënëve për lirinë e Kosovës u bëftë dritë e kurrë mos u harroftë !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Klinton përmend Kosovën në Katedralen e Uashingtonit

Bisedë me Nënën Terezë