in

Klinton përmend Kosovën në Katedralen e Uashingtonit

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, në shpalosjen e kujtimeve të bukura që kishte me ish-sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright, në ceremoninë e varrimit të saj në Katedralen e Washingtonit, e veçoi një ditë me diell qershori në Kosovë kur bashkë ecën dorë për dore shesheve të Prishtinës.

Ai tha se busti i saj i ndërtuar në Prishtinë shërben si nderim për atë që kishte bërë për Kosovën.

Ne kaluam një ditë të bukur bashkë dy vjet më parë në Kosovë, 20 vjet pas konfliktit atje. Ecëm dorë për dore, në një ditë me diell qershori. Kishte plot njerëz në një vend të vogël si ai. Të gjitha gjërat që bëri për Kosovën dhe Bosnjën, i shohim në shumë mënyra. Ndaluam në një bulevard ku edhe e kishin ngritur një bust të bukur si dedikim për Sekretaren Albright. E shohim se trashëgimia e saj u nderua. Sot, ne kemi presidenten, kryeministrin dhe ish-presidenten e Kosovës këtu. Kemi ministrin e Jashtëm të Bosnje e Hercegovinës”.

Clinton duke lavdëruar të bëmat e Albright, tha se tha se ndikimi i saj në shumë çështje ishte “elektrik”.

Në ceremoninë e varrimit të ish-sekretares Albright po marrin pjesë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe ish-presidentja Atifete Jahjaga. 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Politikani i parë shqiptar që shkon në Ukrainë në gjendje lufte

Nëna e pesë djemve të vrarë