in

Maqedonia e Veriut: 1,085 të infektuar dhe 12 viktima nga Covid-19

Maqedonia e Veriut ka arritur shifrën rekord prej 1,085 rastesh të reja me koronavirus brenda një dite. Brenda 24 orëve të fundit, janë regjistruar edhe 12 të vdekur dhe 283 të shëruar. Në mesin e të vdekurve është edhe një person i moshës 27-vjeçare, i cili është dërguar në Klinikën Infektive në Shkup në gjendje të rëndë shëndetësore,por nuk vuante nga asnjë sëmundje shoqëruese. Viktimat e tjera janë: tre në Shkup dhe Prilep, dy në Tetovë dhe nga një në Gostivar, Kavadar dhe Manastir.

Sa i përket të infektuarve, në Shkup janë shënuar 447 raste të reja, në Strumicë 80, Tetovë 62, në Prilep 60, ndërsa në 26 qytete tjera numër më i vogël i të infektuarve. Në Klinikën Infektive në Shkup janë pranuar 13 pacientë të ri, ndërsa numri i përgjithshëm i të hospitalizuarve ka arritur në 154 persona, prej tyre 117 janë në oksigjeno-terapi. Në spitalet tjera të vendit janë të shtruar rreth 450 persona.

Deri tani me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut janë diagnostikuar 31,572 persona, prej të cilëve: 994 kanë ndërruar jetë, 20,731 janë shëruar ndërsa 9,847 janë aktivë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Vdiq aktori Shon Koneri

Cili grup i gjakut është më i dobët ndaj coronavirusit?