in

Kur Putini intervistohet nga Carlson, është i vetëdijshëm që përballë ka një idiot

Russian President Vladimir Putin speaks during an interview with U.S. television host Tucker Carlson in Moscow, Russia, February 6, 2024, in this still image taken from video released February 8, 2024. Courtesy of Tucker Carlson Network/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES

Eksperti Gerhard Mangott, Nga Gjermanishtja : Sherif Ramabaja

Ish-prezantuesi i Fox-it, Tucker Carlson, i jep Putinit një platformë. Në një intervistë të gjatë pa pyetje kritike, ai nuk e sfidon presidentin rus. Pikëpamja e tij për Ukrainën dhe Perëndimin mbetet e pakundërshtueshme.

 

Hillary Clinton e quan atë idiotin e dobishëm të Putinit. Tucker Carlson uroi veten për të marrë një intervistë me kryekomandantin e hekurt, Vladimir Putin .

Duhej të ishte një bisedë e gjatë. Putin e portretizon veten si një historian i madh që mund të shpjegojë historinë e Rusisë në të gjitha epokat e saj. Natyrisht, lideri i Kremlinit mohon të drejtën e territorit ukrainas për shtetësi; Putin fajëson komunistët sovjetikë për një artefakt shtetëror ukrainas.

Dhe ja ku është përsëri – pretendimi i Putinit se NATO-ja premtoi në vitin 1990 se nuk do të zgjerohej në Evropën Lindore. Nuk ka pasur kurrë një premtim të tillë – as me gojë, as me shkrim. Putin sulmon Perëndimin për përkuljen e ligjit ndërkombëtar dhe nënshtrimin e tij ndaj interesave të tij dhe i referohet operacionit ushtarak të NATO-s kundër Serbisë në vitin 1999.

Pastaj vjen vajtimi për vendimet dhe veprimet e SHBA-së drejtuar kundër Rusisë në vitet që pasuan. Perëndimi vazhdimisht ushtronte presion mbi Rusinë dhe nuk respektoi interesat e saj.

Tucker Carlson e lejon Putinin të vazhdojë të mbajë leksione

 

Tucker Carlson mezi e ndërpret Putinin; Ai nuk bën asnjë pyetje kritike, por përkundrazi e lejon shefin e Kremlinit të vazhdojë të japë leksione. Mbetet gjithashtu e pakundërshtueshme kur Putin portretizon grushtin e shtetit në Ukrainë në shkurt 2014 si të organizuar nga CIA. Pa këtë grusht shteti, Rusia nuk do të kishte prekur kufijtë e Ukrainës.

Putin më pas akuzon Ukrainën se ka përfunduar Marrëveshjen e Minskut për zgjidhjen paqësore të konflikteve në Ukrainën lindore. Gënjeshtra e madhe vijon: Putin thekson se nuk ishte Rusia ajo që e filloi luftën në 2022, por Ukraina që e filloi atë dhe se Rusia dëshiron t’i japë fund kësaj lufte me pushtimin e saj. Ky është i njëjti përmbysje autor-viktimë që ka përdorur udhëheqja ruse që nga fillimi i luftës.

Sigurisht, Putin flet për denazifikimin e nevojshëm të Ukrainës dhe tregon për nderimin e bashkëpunëtorit nazist Bandera. Putinit i pëlqen qartë të prezantojë interpretimin e tij të historisë dhe të tashmes së shtetit ukrainas.

Tucker Carlson nuk i bën pyetje të vështira ose nuk kundërshton; Ai mbetet një shenjë për Putinin, një homolog i sjellshëm që nuk vë në dyshim asgjë. Ai gjithashtu e lejon Putinin të pretendojë i pakundërshtueshëm se ka pasur një marrëveshje me udhëheqjen ukrainase në pranverën e vitit 2022 për t’i dhënë fund kësaj lufte. Por shtetet perëndimore do ta kishin parandaluar këtë.

Putin pyet nëse SHBA nuk ka probleme më të mëdha në shtëpi

 

Nuk ka asnjë arsye që ai të flasë me Biden. Perëndimi thjesht duhet të ndalojë furnizimin me armë në Ukrainë. Pastaj gjithçka do të përfundonte brenda disa javësh dhe ne mund të flisnim për zgjidhjen e konfliktit.

Putin gjithashtu mohon synimet ruse për të sulmuar Poloninë ose shtetet baltike. Kjo është vetëm histeri lufte nga perëndimi për të trembur popullsinë e vet. Është krejtësisht absurde të flitet për plane të tilla pushtuese ruse. Përkundrazi, qëllimi i Perëndimit është të dobësojë Rusinë sa më shumë që të jetë e mundur. Perëndimi po përdor Ukrainën për të arritur këtë qëllim.

Natyrisht, ndodh ajo që prisnin të gjithë vëzhguesit: Putin pyet nëse SHBA-të nuk kanë probleme më të mëdha në shtëpi, sesa të mbështesin Ukrainën, mijëra kilometra larg SHBA-së. Këtu ai u bën thirrje qytetarëve amerikanë që besojnë në “Amerika së pari” dhe mbështesin një kurs izolues.

Më pas sulmi ndaj Gjermanisë: Qeveria gjermane nuk po ndjek interesat e veta, por përfaqëson interesat e huaja. Gjermania drejtohet nga njerëz krejtësisht të paaftë.

Në fund të fundit, mbetet përshtypja se këtu është ulur një amerikan budalla

 

Në fund të fundit, mbetet përshtypja se këtu është një amerikan budalla, të cilin Putini kënaqet duke gënjyer dhe mashtruar. Carlson nuk mbrohet, me sa duket nuk e merr veten seriozisht dhe i ofron Putinit një platformë për vetë-shprehje.

Kjo i jep atij një platformë për të joshur njerëzit që do të shikojnë këtë intervistë monstruoze. Putini vazhdon të qeshë me vetëkënaqësi dhe të shijojë peizazhin. Ai ndoshta mendon se përball tij qëndron një idiotj.

Së fundi, Putin akuzon SHBA-në se duan të shkatërrojnë Rusinë si shtet dhe të ndajnë vendin. Ai tregon narrativën që përdoret edhe nga regjimi rus ndaj popullit të vet. SHBA nuk do ta kuptonin se sa shumë po ndryshon bota dhe se si qendrat e reja të pushtetit do të kufizonin dominimin e saj.

Së fundi, Carlson nuk është në gjendje që të hedhë në ring argumentin absurd se SHBA provokuan Rusinë për të sulmuar Ukrainën. Jo, kjo nuk ishte një intervistë; nuk kishte pyetje hetuese, asnjë kontradiktë, asnjë mospajtim. Carlson u kënaq duke i ofruar Putinit një podium – me kënaqësinë e tij. Nuk ia vlen të shikosh këto 127 minuta të interpretimit të botës nga Putini.

 

Rreth ekspertit

Gerhard Mangott është profesor i shkencave politike me fokus të veçantë në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe sigurinë në hapësirën post-sovjetike. Ai jep mësim në Institutin për Shkenca Politike në Innsbruck dhe është pedagog në Akademinë Diplomatike në Vjenë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Përballja e shekullit në mes Albin Kurtit dhe Vuçiqit !

“I ka bërë rrush e kumbulla”, “E ka një dërrasë mangu”, Dua Lipa dhe Jimmy Kimmel shkaktojnë të qeshura me disa fjali të thëna në shqip