in

Konferenca e Mukjës

“Përnjiherë mbas prishjes së marrëveshjes se Mukajt,Gusht 1943, partia komuniste e Shqipnisë,sigurisht me shtymje të organizatorëve të saj jugosllavë,fillon një luftë të ashpër propagandistike dhe të vëllavrasjes,sidomos kundër antarëve të Ballit Kombëtar. 

Njëkohësisht, komunistat organizojnë një fushatë të gjanë të përshpëritjes dhe të shtypit të tyne kundër Kosovës dhe kosovarëve me qëllim të kalkuluem me diskreditue idenë e Shqipnisë Etnike,me të cilën Balli Kombëtar kishte fitue një plus në popull.

U vuen në qarkullim gjithfarë shpifjesh të ndyeta, kështu bie fjala se kosovarët janë një masë injorante që kishin rrezikue ekuilibrin e përbamjen e popullsisë shtetnore shqiptare, se ata janë katila,vrasin rininë tonë të pafajshme,ç’nderojnë vajzat tona,plaçkisin tregtarët e fshataret, e njimijë të zeza tjera. “Libri Xhafer Deva- Nga veprat e apostujve të Shqipnisë EtnikeJeta dhe Vepra- Dr. Rexhep Krasniqi, Prof. Zef Neka,Ing. Ago Shero Agaj, Idriz Lamaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Rrëfim interesant dhe drithërues

Liria?! Iluzioni i lirisë dhe tranzicioni i pafund…