in

Kirill besimtarëve rusë: Nëse vdisni në luftë, do të takoni Zotin, por nuk u thotë asgjë për hyria të xhenetit

Patriarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë: “Shkoni me guxim për të kryer detyrën tuaj ushtarake”

“Shkoni me guxim për të kryer detyrën tuaj ushtarake. Dhe mbani mend se nëse vdisni për atdheun tuaj, do të jeni me Zotin në mbretërinë, lavdinë dhe jetën e përjetshme të tij”. Patriarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë Kirill përmes kësaj deklarate i nxit burrat e Federatës që mobilizimi i nisur nga Presidenti Vladimir Putin, duke i ftuar besimtarët që “të mos kenë frikë nga vdekja”.

Ndërkohë, vijnë kërcënime të reja nga ish-presidenti rus Medvedev që nuk përjashtojnë përdorimin e armëve bërthamore, ndërsa lideri rus Putin paralajmëron ata që protestojnë kundër mobilizimit të pjesshëm, duke kërcënuar se do të regjistrojë për në luftë këdo që del në rrugë.

Marrëdhëniet midis gjeneralëve rusë në terren dhe presidentit të tyre janë të tensionuara, aq sa Putin, sipas burimeve të CNN, po jep drejtpërdrejt urdhra për ofensivë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Rusët nxitojnë të ikin pas urdhrit për mobilizim ushtarak

Besimtarë dhe frekuenutes të rregullt të xhamive e përdhunuan të mituren