in

“Jutarnji list (Kroaci): Serbia pësoi humbje serioze në negociatat në Bruksel- Kurti e mundi Vuçiqin

Kjo është diplomaci. Dy ditë negociata që krijuan tre pika marrëveshjeje, mezi njëqind fjalë. Por gjithmonë një opsion më i mirë sesa MIG -ët në ajër dhe policia speciale në terren. Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, duhet pranuar – ai di të zgjedhë betejat. Gjatë vizitës së fundit të kancelares gjermane Angela Merkel dhe takimit në Tiranë, ai tha se Serbia duhet të përgatitet për reciprocitet. Ashtu si ish-kryeministri Ramush Haradinaj, ai nuk i dyfishoi tarifat doganore për produktet nga Serbia dhe kështu e gjeti veten nën sulm si një aktor jo-bashkëpunues. Kjo është arsyeja pse ai është një ish dhe pothuajse përfundoi në gjykatë në Hagë. Kurti gjeti një pjesë të marrëveshjes së Brukselit që Serbia nuk i përmbushi, targat e përkohshme të regjistrimit. Aty ku Serbia nuk ofroi një zgjidhje shumë pas afatit të rënë dakord. Realisht është një lëvizje simbolike, por që godet emocionet.

 Befasi në Beograd

Beogradi u befasua. Ata nuk mund të përgjigjeshin me kundërmasë sepse ekziston, dhe e dinin se ishte një detyrim që nuk e kishin përmbushur, kështu që u përfshinë në retorikën klasike të sulmit. Kur Presidenti serb Aleksandar Vuçiq pa që Kurti nuk po dorëzohej, se tryezat po ndryshoheshin rregullisht në pikat e tjera kufitare, ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të provokonte një përshkallëzim të situatës në mënyrë që të mund ta qetësonte atë. Si mund t’i paraqiste ai vendimet në publik si të nevojshme për të shmangur konfliktin, për ta paraqitur veten si paqebërës. As Kurti nuk reagoi për këtë. Policia Speciale e Kosovës, ROSU, nuk u tërhoq, vendimi në targa ishte ende në fuqi.

BE, SHBA dhe NATO përfunduan javën e kaluar se kishte ardhur koha për të zgjidhur konfliktin. Ndër të tjera, Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian, po viziton rajonin. Një mesazh katastrofik do të ishte se ka një konflikt, ndërsa jeni në rajon ose se, më keq, ai duhet të përfundojë vizitën për shkak të tij. KFOR, një forcë paqeruajtëse e NATO -s në Kosovë, po del gjithashtu në terren. Vuçiq, kuptohet, do të pohojë se ky është rezultat i bisedës së tij me Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg, por është e vështirë të besohet. Pas asaj bisede, Vuçiç vetëm deklaroi se ishte i kënaqur që Stoltenberg, dëgjoi qëndrimin e Serbisë. Ai iu bind, askush nuk tha se e respektonte.

Ardhja e KFOR -it ishte momenti kur u bë e qartë se nuk do të kishte konflikt dhe se gjithçka duhej të zgjidhej përmes negociatave. Pastaj, në mënyrë indikative, Moska njofton se po i kërkon NATO -s dhe BE -së që të dëbojnë ROSU nga kufiri. Kjo nuk ndodhi.

Humbje serioze e Serbisë

Dhe në negociatat në Bruksel, Serbia pësoi një humbje serioze për herë të parë. Kosova mori atë që donte dhe Serbia duhej të hakmerrej. Deklaratat pas shpalljes së marrëveshjes janë indikative. Kurti thotë se Serbia duhet të mësohet me reciprocitetin.  Edhe pse deri në momentin kur u arrit një marrëveshje, ai përfundimisht kërkoi që situata të kthehej në periudhën para 20 shtatorit, kur Kosova prezantoi targat e përkohshme, tani Vuçiç është pajtuar. Serbët duhet të tërhiqen dhe të heqin të gjitha bllokadat. Beogradi nuk mori asgjë. Një humbje strategjike nga e cila ai nuk do të marrë mësim sepse Vuçiq, si çdo autokrat, beson se gjithçka po funksionon siç duhet.

Digresioni: se në vitin 1991, kur serbët ngritën barrikada në Kroaci, kishte një vendosmëri të tillë të bashkësisë ndërkombëtare. Por kjo është një fjali negociuese joreale.

Ardhja e KFOR -it ishte momenti kur u bë e qartë se nuk do të kishit konflikt dhe se gjithçka duhej të zgjidhej të hynte në negociata.  Kosova mori atë që donte dhe Serbia duhej të hakmerrej. Deklarata nuk përfshin asnjë indikacion. Kurti thotë se Serbia duhet të mësohet me reciprocitetin. Siguria e “njerëzve” u kërcënua nga loja serbe me MIG, jo tavolina. Vuçiq thjesht nuk kishte zgjidhje tjetër veçse ta ngrinte të gjithë çështjen në nivelin e kërcënimit për mbijetesë, edhe pse bëhej fjalë për targa. Kurti, nga ana tjetër, tha me qetësi gjatë gjithë kohës se do ta hiqte masën nëse Serbia, e cila ishte e detyruar ta bënte këtë, e bënte këtë.

Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar i Shtetit për rajonin dhe i dërguari i posaçëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor, i cili ka kaluar një pjesë të mirë të karrierës diplomatike në rajon, i tha Politika të Beogradit se Shtetet e Bashkuara e mbështetën Prishtinën në reciprocitet, por që tabelat i befasoi ata.

Sun Tzu: Zgjidhni betejat në të cilat mund të fitoni. Kurti fitoi një fitore të rëndësishme. Ai duket se di si të veprojë.

Zgjedhjet lokale

Kurti shënoi pikë në një nivel tjetër, zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë. Mbi të cilin ky sukses mund t’i japë shtysë shtesë partisë së tij. Serbia gjithashtu ka zgjedhje në prill (3 ose 17) vitin e ardhshëm. Kjo humbje nuk ka gjasa të dëmtojë Vuçiqin sepse opozita e përgjumur ndan pikëpamjet e tij mbi politikën ndaj Kosovës (dhe Metohisë, vetëm për Beogradin dhe Moskën). Gjë që irriton më tej Perëndimin.

Administrata amerikane, me sa duket, ka vendosur të marrë hapa për të adresuar problemet në Ballkanin Perëndimor. Por në një nivel ku këto probleme paraqesin një kërcënim serioz në një nivel më të gjerë. Mjaftojnë diplomatët vendas dhe një zëvendës ndihmës sekretar shteti. Mesazhi i Escobar është në nivelin e një kërcënimi, ne do të veprojmë kundër të gjitha formave të korrupsionit. Ai kërcënoi seriozisht Milorad Dodik, dhe as Serbia nuk u privua nga zbatimi i mundshëm i atij vendimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Rilexim nostalgjik: Do të gjej atë çun, do ta gjej!

Kina vazhdon me shfaqjen e forcës së saj ushtarake