in ,

Intervistë me Gani Mehmetajn fituesin e çmimit "Kadare" 2021 nga ora 22.30 në Ora News

Në Televizionin Ora News Tiranë: Bisedë me Gani Mehmetajn, shkrimtar, që mori çmimin “Kadare” 2021.Me autorin do të bisedohet për letërsinë, për peshën që ka ky çmim prestigjioz, më i rëndësishmi në letërsinë shqipe, për përpjekjet e integrimit të letërsisë, për takimin e parë me Ismail Kadarenë në Prishtinë para 40 vjetësh, për filmin  “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” me Mishel Pikoli e Marçello Mastrojani që duhej  të xhirohej në Shqipëri, por që kurrë  nuk u xhirua atje, sepse nuk e lejoi regjimi komunistë, si dhe tema të tjera. 

Emisioni është në orën 22.30.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Katër të rinj denoncojnë policët për dhunë brutale në Gjilan: Na kanë rrahur deri në alivanosje

Studiuesi i përsosur i trurit: "Shkolla siç e njohim sot, ka mbaruar“