in

Gjermania pa Merkelin, Turqia pa Erdoganin

 

Angela Merkel, një nga shefat më së gjati në pushtet të qeverisjes në Evropë, po i thotë lamtumirë udhëheqjes. Çfarë duhet të presë Rexhep Tajip Erdogan pas saj?

Nga Can Dündar, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Angela Merkel dhe Rexhep Tajip Erdogan aktualisht janë shefat e qeverive me mandatet më të gjata në detyrë në Evropë. Erdogan u bë Kryeministër në 2003, Angela Merkel Kancelare në 2005. Gjatë mandatit të saj në detyrë, politikanët si Jacques Chirac, Tony Blair, Silvio Berlusconi, José Luis Rodríguez Zapatero dhe Heinz Fischer erdhën dhe shkuan në poste të tjera të Evropës. Merkel dhe Erdogan vendosin emrat e tyre në listën e shefave më të gjatë të posteve të qeverive në vendet e tyre.

Qeveritë e tyre u ndodhën në një periudhë veçanërisht të vështirë në Evropë . Të dy u detyruan të bashkëpunojnë dhe të merren vesh me njëri-tjetrin, qoftë pa dëshirë, dhe pa marrë parasysh sa ishin të ndryshëm në mënyrat e tyre, pikëpamjet e tyre për jetën dhe orientimin e tyre politik. Kancelarja duhej të pranonte që Erdogan e akuzoi atë për “metoda naziste”; Ajo thjesht e injoroi deklaratën e tij se gjermanët, nëse nuk do të kishin turp, do të vendosnin përsëri dhomat e gazit dhe kampet e përqendrimit. Ajo mbeti po ashtu e qetë, edhe nëse ambasadori gjerman në Ankara, Martin Erdmann, u thirr në Ministrinë e Jashtme 21 herë brenda dy vjet e gjysmë dhe u qortua. Sepse ishte e nevojshme të ndalohej fluksi i refugjatëve në Gjermani. Për këtë, Gjermanisë i duhej Erdoğani. Marrëveshja për refugjatët u përfundua për këtë qëllim. Çdo teprim i Erdoganit u anashkalua. Dhe ai e përdori atë pa u ndalur.

Nëse Merkel , e cila vlerësohet si “udhëheqëse e botës së lirë”, po të kishte dashur a nuk do të kishte mundur ta vizitonte gruan e një të burgosuri politik, familjen e një shkencëtari të burgosur ose një të burgosur nën presion, ose një organ shtypi gjatë një prej vizitave të saj në Turqi? A nuk do të ishte në gjendje të dërgonte një mesazh mbështetjeje në këtë mënyrë, për të gjithë ata që punojnë për demokracinë në kushtet më të vështira në Turqi? A nuk do të thoshte kjo: “Po, ne jemi të detyruar të bëjmë biznes me Erdoganin, por ne gjithashtu mbështesim një Turqi demokratike”?

Në çdo rast, kjo është ajo që Presidenti Federal Joachim Gauck tha në 2014 dhe kështu la një përshtypje të paharrueshme, duke theksuar rëndësinë e një gjyqësori të pavarur dhe lirinë e shtypit në fjalimin e tij, në një nga universitetet më të njohura të vendit gjatë vizitës së tij në Turqi. Joe Biden kishte bërë të njëjtën gjë kur ishte Zëvendës President i SHBA në Turqi në 2016 : ai vizitoi opozitën dhe familjet e gazetarëve të burgosur para se të takohej me Erdogan – dhe kështu i dërgoi një sinjal të qartë.

Nga ana tjetër, Merkel, e cila vizitoi Turqinë nëntë herë në dymbëdhjetë vitet e para të mandatit të saj në detyrë, nuk e konsideroi të domosdoshëm, një gjest të tillë një herë. Me sa duket, ajo nuk dëshironte ta vinte Erdogan nën presion, gjatë fazave të vështira të negociatave. Sidoqoftë, qëndrimi i tyre u ngulit në mendjet e mbrojtësve të lirisë dhe demokracisë. Bindja se Evropa nuk ka përparësi mbi demokracinë, por më tepër interesin e saj personal, se siguria e kufijve, shitjet e armëve dhe marrëveshjet tregtare janë më të rëndësishme, është vendosur vetë. Shantazhi i Erdoganit për të hapur kufirin e tij për refugjatët nga Siria, frika se ai mund të mobilizojë mbështetësit e tij me origjinë turke në Gjermani dhe mundësia reale e lëvizjes më afër Moskës, gjithmonë e bëri Berlinin nervoz. Këtu u shtuan interesat e biznesit të madh gjerman dhe industria e armatimit në Turqi.

Merkel, një nga dy shefat e qeverisjes më të gjatë në Evropë, tani po tërhiqet nga politika. Ndërkohë, Erdogan është në fazën më të vështirë të mandatit të tij në detyrë. Të gjitha sondazhet e opinionit tregojnë se ai ka rënë shumë, prapa rivalëve të tij të pretenduar dhe do të duhet të lëvizë nga pallati i tij, në zgjedhjet e para me të vërtetë demokratike. Të gjithë shqetësohen, nëse ai do të lejojë një zgjedhje që mund të humbasë. Shumica e vëzhguesve politikë supozojnë se do të ketë zgjedhje të parakohshme në Turqi, jo më vonë se vitin e ardhshëm.

Kjo do të thotë që 2022 mund të jetë viti i një fillimi të ri, në marrëdhëniet turko-gjermane. Nëse politika e Turqisë e epokës pas Merkel do të jetë e ndryshme, varet gjithashtu nga përbërja e qeverisë së re gjermane. Kandidati për Kancelar i partive të Bashkimit, Armin Laschet, duket se mban një qëndrim të ngjashëm me Ankaranë, sikurse Merkel. Megjithëse ai shpesh shpreh “shqetësim” për shkeljet e të drejtave të njeriut në Turqi dhe thotë se presioni mbi Erdogan duhet të rritet , ai mbron një politikë më pragmatike.

Social Demokratët në Ministrinë e Jashtme kanë hedhur bast kohët e fundit në vazhdimin e bashkëpunimit “gjysmë të ëmbël” me Ankaranë. Ju shprehni kritika, por në të njëjtën kohë kujdeseni që të mos lejoni që dialogu të prishet. Në kontrast me Trump, megjithatë, ata kurrë nuk luajtën në “kartën e sanksioneve” kundër Erdoğan, i cili vendosi një regjim shtypës në Turqi.

Për sa i përket të Gjelbërve: Të Gjelbrit janë një nga palët që kritikojnë kursin e Heiko Maas të tolerancës ndaj Turqisë, veçanërisht ashpër. Deputeti i Gjelbër Cem Özdemir i bëri thirrje qeverisë gjermane t’i japë fund politikave të bazuara në qetësimin e Erdoganit dhe të marrë një pozicion të qartë për çështje të tilla si të drejtat e njeriut, sundimi i ligjit dhe lirinë e shtypit. Ai thotë se posa të njoftohen rezultatet natën e zgjedhjeve, qëndrimi i Berlinit ndaj Ankarasë do të ndryshojë.

Me largimin e Trump, Erdoğan humbi aleatin e tij të fortë në Shtetet e Bashkuara. Fillimi me Presidentin e ri Joe Biden ishte emocionues dhe tani ai mund të humbasë një mbështetje të rëndësishme në Evropë, pas largimit të Merkel – dhe të përjetojë tensione të ngjashme me qeverinë e re gjermane. Kjo nga ana tjetër, mund të çojë në përhapjen e krizës së saj të brendshme politike jashtë vendit. Por të gjithë ata që e dinë gjithashtu se partitë e opozitës, veprojnë më pak në premtimet e tyre, sesa në faktet e një politike reale, që sa më shpejt të jenë në qeveri. Tani mendojnë se  duhet të qëndrosh i qetë dhe të presësh e të shohësh.

Gjëja më e rëndësishme tani do të jetë, mënyra se si qeveria e re gjermane e epokës post-Merkel do të formulojë marrëdhëniet e saj me “Turqinë e re” post-Erdogan. Fakti që njerëzit dhe qeveritë ndryshojnë në të dy kryeqytetet, mund të mundësojë një fillim të ri të vërtetë, për marrëdhëniet midis dy shoqërive.

Përkthyer nga turqishtja nga Sabine Adatepe

Can DÜNDAR 

është kryeredaktor i portalit në internet Özgürüz, të cilin ai e themeloi në Gjermani. Pas kolumnës së përjavshme në ZEIT Meine Turkey , ai tani shkruan rregullisht për jetën e tij në Gjermani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Rusia tërhiqet zyrtarisht nga marrëveshjet për fluturimet vëzhguese

Tri fjali që shkatërrojnë vetëbesimin e fëmijës suaj