in

FRANCIS FORD COPPOLA RIKTHEHET SI I NOMINUAR DYZET E PESË VJET PAS “PALME D’OR” TË FUNDIT

Projekti ‘Megalopolis’ i Francis Ford Coppola do të shfaqet zyrtarisht premierë në garë në Festivalin e Filmit në Kanë. Ky film do të garojë me 17 maj, derisa përzgjedhja kryesore e këtij Festivali do të mbahet nga 14-25 maj.

Kasti i ‘Megalopolis’ përfshin yjet Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Jon Voight, Laurence Fishburne, Shia LaBeouf , motra e Coppola-s, Talia Shire, Jason Schwartzman , Chloe Hunnter, Dustinry, DB Sweeney, Baily Ives, Grace Vanderëaal dhe James Remar.Coppola shkroi skenarin në vitet 1980 dhe më në fund e ka realizuar filmin, duke investuar mbi 100 milionë dollarë nga paratë e tij.

Drejtori i Festivalit të Filmit në Kanë, Thierry Fremaux, së fundmi i tha Variety se ai do t’i bënte ballë Coppola-s për të sjellë filmin e tij të fundit në Croisette pasi regjisori i famshëm prezantoi “Apocalypse Now Redux” gjatë vitit të parë të Fremaux në festival në vitin 1995.

“Megalopolis” është një projekt që ai donte që sa kohë dhe e bëri atë në mënyrë të pavarur, në mënyrën e tij, si artist,” tha Fremaux. Ai e ‘ndërtoi’ legjendën e Festivalit të Filmit në Kanë dhe do të ishte një nder ta mirëprisja përsëri, si një regjisor që vjen për të prezantuar filmin e tij të ri”, tha Fremaux.

“Megalopolis” përfundoi vitin e kaluar dhe, më 28 mars, u shfaq për herë të parë përpara një liste të ftuarish të mbushur me yje të drejtuesve të studiove, shpërndarësve dhe blerësve në Teatrin Universal Citywalk IMAX në Los Angjelos.

Ndryshe, gjigandi i kinemasë, 85 vjeç , e mori “Palme d’or” të tij të parë në 1974 me “The Conversation” në 1974./variety.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Irani gati të sulmojë Izraelin/ Reagon Biden: Mos e bëni!

Gjashtë të vrarë në një sulm me thikë në Sidnei