in

Fox News: Turqia arma sekrete e Rusisë: Erdogani është njeriu i Putinit

Turqia është bërë “arma sekrete” e Rusisë brenda NATO-s për shkak të qëndrimit të saj ndaj Ukrainës dhe zgjerimit të aleancës, shkruan “Fox News”, transmeton RIA Novosti.

Vendimi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të bllokuar hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO është larg nga hapi i parë i Ankarasë kundër Perëndimit.

Pra, ai po tenton aktivisht të destabilizojë aleancën pasi një pjesë e ushtrisë donte ta rrëzonte në vitin 2016”, shkruan gazetari.

Turqia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, vetë Uashingtoni vendosi sanksione ndaj Ankarasë në vitin 2020 për shkak të blerjes së kompleksit rus S-400.

Sipas ekspertëve, qëndrimi i të cilëve shprehet nga kanali televiziv, Erdogan ose përdor organizatat perëndimore ose shkon në konfrontim me to, varësisht se çfarë është më fitimprurëse në çdo rast.

Në të njëjtën kohë, disa prej tyre e quajnë liderin turk “njeriu i Putinit në NATO”.

Fox News vëren se Ankaraja përfundimisht do të pranojë të pranojë anëtarë të rinj në aleancë, por aktualisht mosmarrëveshjet brenda NATO-s janë në favor të Vladimir Putinit.

Më herët, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Ankaraja nuk mund të mbështesë përfshirjen e Suedisë dhe Finlandës në bllokun ushtarak, sepse në atë rast, ajo organizatë do të bëhet “një vend ku do të ketë shumë përfaqësues të terroristëve”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

"Turqit" e Maqedonisë "Kalë Troje" për shqiptarë

Në ditëlindjen e tij të 119-të, inaugurohet Biblioteka ‘Ernest Koliqi’ në Prishtinë