in

Ata adhurojnë fashistët dhe urojnë vdekjen e izraelitëve

Nga Redaktori Lennart Pfahler, Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

 

Në disa republika federale, Shoqata Islamike Ditib ndihmon në organizimin e mësimeve shkollore. Pas kritikave ndër vite, Ditib shpreson në rehabilitim. Por ajo që zyrtarët thonë në rrjetet sociale dëshmon për një botëkuptim tejet të rrezikshëm.

Situata është bërë më e qetë rreth Ditibit. Shoqata Islamike Turke është ballafaquar me shumë valë zemërimi. Një aferë spiunazhi në të cilën imamët u akuzuan për spiunim ndaj kritikëve të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Ngjarjet me Vëllazërinë Islame Myslimane. Regjistrime nga xhamitë në të cilat fëmijët me uniforma ushtarake turke, shpalosnin skena lufte etj .

Kritikat nuk janë harruar, por rehabilitimi duket i arritshëm për shoqatën. Republika e Nordrhein-Westphalisë njoftoi në maj se do të përfshijë sërish Ditibin në organizimin e mësimeve të shkollës islame. Rheinland-Pfalz kohët e fundit i dha shoqatës një zgjatje të afatit për të kryer reformat e nevojshme për bashkëpunim. Dhe pas një vendimi gjyqësor, Hessen me siguri do të vazhdojë të bashkëpunojë me Ditibin për mësimet e shkollës.

Në xhaminë qendrore përfaqësuese të Këlnit, Ditib në të ardhmen mund të thirret edhe për lutje me altoparlantë . Është kërkuar miratimi nga qyteti. Shoqata Islamike është bashkëpunuese – dhe politikisht në dukje e kujdesshme.

Por fasada e padëmshmërisë që Ditib po përpiqet të ndërtojë, po shembet. Një javë më parë, Qendra Kërkimore dhe Dokumentuese e Göttingen për Analizën e Ekstremizmit Politik dhe Fetar në Saksoninë e Poshtme publikoi një artikull mbi kontributet antisemite, islamike dhe nacionaliste të mediave sociale nga disa punonjës të Ditib në Saksoninë e Ulët.

WELT dokumenton postime të mëtejshme në të cilat zyrtarët e komunitetit fetar kanë bërë deklarata antisemite, raciste dhe revizioniste historike. Ato tregojnë se mendimet private dhe shprehjet e mendimeve të shumë përfaqësuesve të Ditibit kanë pak të bëjnë me fjalët pajtuese që shoqata zgjedh në raste zyrtare dhe në njoftime për shtyp. Këto janë kontribute që tregojnë se qëllimi i “mirëkuptimit dhe tolerancës ndërkombëtare” i nxjerrë nga Ditib nuk luan rol, sidomos për shumë kend në radhët e tyre.

“Zoti ju shkatërroftë dhe ju djegtë në zjarr”

Disa funksionarë të Ditibit bien në sy me një qëndrim armiqësor ndaj Izraelit, i cili në disa raste kthehet në antisemitizëm të haptë. Në maj të këtij viti, ndërsa tensionet politike u përshkallëzuan në Jerusalemin Lindor, Ditib u përpoq të paraqitej zyrtarisht si një ndërmjetës në konflikt. “Antisemitizmi dhe narrativat antisemite, nuk kanë vend në radhët tona,” tha zyra e shtypit në një kohë, kur shumë funksionarë të Ditib kishin kohë që kishin filluar të agjitojnë kundër Izraelit në mediat sociale.

Ali Parlayan, kryetar i kongregacionit Ditib në Nuremberg, ndau një video rreth konfliktit në Lindjen e Mesme rreth pesë ditë më parë, ku thoshte: “U thaftë fisi yt, Izrael. Zoti ju shkatërroftë dhe ju djegtë në zjarr. Zoti na lejoftë ta përjetojmë këtë në jetën tonë”, u shkrua. Në të njëjtën ditë, Parlayan shpërndau dy karikatura antisemite. Njëra tregon një izraelit me mjekër që të kujton Adolf Hitlerin, i cili qëllon një fëmijë të vogël dhe me dorën tjetër mban kamerën e një gazetari. Tjetri tregon një person me bravë anësore dhe një Yll të Davidit në gjoks, duke mbajtur këmbën me dhimbje, ndërsa disa kamera janë drejtuar drejt tyre. Larg kamerave qëndron një burrë i gjakosur i cili ka humbur të dyja këmbët. Pranë tij është një flamur i Palestinës.

Komuniteti Ditib në Nuremberg la një kërkesë për postimet pa përgjigje.

Mehmet Azal, kryetar i shoqatës rajonale Ditib në Bavarinë Jugore, gjithashtu bëri thirrje në maj në faqen e tij në Facebook në turqisht për një qasje të përbashkët të vendeve islamike kundër Izraelit “për të zgjidhur problemin dhe për t’i dhënë fund kësaj lëvizje pushtuese”. Fjalët kritike, e bëri të qartë Azal, nuk do të mjaftonin: “Për fat të keq në botën islame ka vetëm një reagim nga Turqia ndaj shtypjes izraelite që ka vite që vazhdon – dhe nuk shkon përtej një dënimi”.

Në një rast tjetër, shefi i departamentit për përkthimin, korrigjimin dhe redaktimin në një shtëpi botuese që i përkiste Ditib u ankua në maj për “politikën çnjerëzore të aparteidit të Izraelit” dhe akuzoi shtetin hebre për “dekada okupimi, shpronësim brutal, diskriminim çnjerëzor, ligje “raciste” dhe” sulme sioniste, ngacmime dhe provokime “kundër palestinezëve.

Punonjësi i Ditib madje u përpoq të relativizonte terrorin e Hamasit islamik: “Mund të dënohen sulmet me raketa nga Hamasi”, shkroi ai, “por për t’i barazuar ato me politikën e aparteidit të Izraelit nuk i mungon asnjë arsye dhe virtyt.” Ai më vonë e fshiu postimin. Ai komentoi një artikull të WELT për aktivistin kontrovers Tarek Baé me fjalët: “Nëse shtypi sionist dhe i djathtë Springer, i cili nuk pranon asnjë opinion tjetër për politikën e Izraelit, shpif dikë si islamik, ai është në rrugën e duhur dhe meriton mbështetje!”

Ditib nuk iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me komentet. Në të kaluarën, shoqata njoftoi se do të pajtohej me incidentet e nxitjes së urrejtjes dhe abuzimet antisemitike nga përfaqësuesit e shoqatës .

Eren Güvercin, bashkëthemelues i Shoqërisë Muslimane Alhambra, mendon se kjo nuk është shumë e besueshme. “Sa herë që tiradat e urrejtjes nacionaliste ose antisemite bëhen aksidentalisht publike nga gazetarët, Ditib distancohet nga deklarata të tilla të stafit të saj dhe i hedh ato si raste individuale,” thotë ai. “Nëse i shikoni më nga afër këto deklarata, megjithatë, mund të shihni se këta njerëz kanë tërhequr vazhdimisht vëmendjen gjatë viteve me deklarata antisemite dhe antidemokratike pa ndërhyrë Ditib.

“Armiqtë e kombit”

Në kontribute të tjera, funksionari i Bavarisë së Jugut Azal, i cili shfaqet në foto me dhëndrin e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Berat Albayrak dhe të besuarin e Erdoganit Metin Külünk, polemizoi kundër kurdëve dhe mbrojti Presidentin e autoriteti më i lartë fetar turk Ali Erbas kundër homofobisë.

Erbas kishte thënë në një predikim në prill 2020 se Islami e konsideron “kurvërinë në një nga mëkatet më të mëdha, ai dënon homoseksualitetin.” Homoseksualiteti çon në sëmundje dhe lejon që “brezat të kalben”. Azal ndau një postim duke i quajtur anëtarët e Odës së Avokatëve të Ankarasë të cilët kritikuan deklaratat e Erbas si “armiq të kombit”.

Hasan Aslan, kryetar i shoqatës rajonale Ditib në Bavarinë Veriore, mohoi gjenocidin e armenëve në faqen e tij në Facebook në prill të këtij viti. Në përvjetorin e dëbimit të elitës armene më 24 prill 1915, Aslan shkroi në turqisht: “Ne dënojmë ashpër Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat çdo vit përpiqen të shpifin kombin tonë të nderuar dhe të vlerësuar me gënjeshtrën e të ashtuquajturve, Gjenocidi armen.” Deklaratat që tregojnë për gjenocidin janë “të papajtueshme me aleancën dhe miqësinë”.

Duke vepruar kështu, ai formulon në mënyrë drastike atë që është – më pak në mënyrë eksplicite – pjesë e konsensusit në Ditib: Nuk kishte gjenocid osman kundër popullsisë armene. Në një deklaratë për shtyp të vitit 2015, Ditib foli zyrtarisht për “ngjarje të trishtueshme gjatë Luftës së Parë Botërore” vetëm për të gjetur se përdorimi i “termit “gjenocid” në formën e një faji të njëanshëm” ishte i pasaktë. Historianët ndërkohë janë të bindur se në gjenocid u vranë deri në 1.5 milion njerëz.

Ditib premtoi NRW “pushtim bashkëpunues” me Komisionin Islamik

Erkan Kahveci, kryetar i shtetit në Saarland, ndau një foto në varrin e politikanit fashist Alparslan Türkes në prill 2020. “Kërkoj mëshirën e Zotit, vendi juaj qoftë në parajsë”, ka shkruar Kahveci. Türkes konsiderohet të jetë themeluesi i Ujqërve Gri të krahut të djathtë, të cilët ishin përgjegjës për qindra vrasje të akademikëve dhe të majtëve në Turqi – dhe që kreu gjithashtu një vrasje dhe një tentativë vrasjeje në Gjermani në vitet 1980. Mbështetësit e Türkes janë të bashkuar nga një këndvështrim nacionalist, antisemitik dhe antikurd për botën.

A kërcënon këtë ideologji të depërtojë në shoqërinë gjermane përmes shkollave në të ardhmen? Ish-deputeti i të Gjelbërve, Volker Beck, të paktën e konsideron shumë problematik bashkëpunimin në klasat islame me Ditib në Nordrhein-Westphalen dhe Rheinland-Pfalz. “Kushdo që bashkëpunon me Ditibin ka në tavolinë antisemitizmin dhe nacionalizmin turk”, thotë Beck. “Kushdo që mendon se gjërat do të jenë ndryshe, si Malu Dreyer apo Armin Laschet, e lejojnë veten të mashtrohen ose duan të mashtrohen”.

Në North Rhine-Westphalen, Ditib kishte bërë ndryshime kozmetike në status, në mënyrë që të mund të merrte sërish pjesë, në organizimin e mësimeve të shkollës islame. Ekspertët si sociologu Rauf Ceylon, megjithatë, shprehin dyshime për ndarjen e supozuar nga Ankaraja.

Në vitin 2017, anëtarësimi i Ditibit në bordin këshillues aktiv në atë kohë u pezullua për shkak të aferës së spiunazhit. Ditib tashmë është kthyer në komisionin e sapokrijuar. Në diskutimet e brendshme me përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, shoqata fetare kishte siguruar një “staf bashkëpunues” në vitin 2018, siç shihet nga një protokoll që disponon WELT. Dokumenti tregon gjithashtu se qeveria e shtetit është në dijeni të pozitave të mbajtura nga funksionarë individualë të Ditibit. Thuhet se Ditib ka premtuar “optimizimin e komunikimit në të ardhmen dhe është distancuar nga shprehjet jashtë kompetencës” të një përfaqësuesi të Ditibit, “që shkaktoi acarim të konsiderueshëm në Ministrinë e Arsimit në lidhje me bashkëpunimin me Ditibin”.

Në fakt, një grua më pas mori drejtimin e komisionit për mësimin në shkollat islame, e cila deri më tani pothuajse nuk ka tërhequr vëmendjen: Zeynep Akyüz, deri tani Shefja e Arsimit të Ditib Hessen.

“Të digjesh në ferr”

Të gjithë të përfshirët duan të shmangin titujt e mëtejshëm negativë. Ajo që shkencëtari politik Marvin Hild zbuloi në republikën fqinje të Saksonisë së Ulët ka të ngjarë të jetë edhe më e hidhur për ta. Hetimi i tij i dhjetëra profileve të përfaqësuesve të Ditibit në Facebook nxori në sipërfaqe raste të rënda antisemitizmi.

Prandaj, Yunus Yazici, sipas faqes së internetit Ditib, një anëtar i bordit të degës së Hanoverit, komentoi një video të titulluar “Stop terrorit në Gaza” disa vite më parë me fjalët: “Ju mallkoni izraelitët, u digjni në ferr. . Të mallkoj ty dhe Hitlerin që nuk ju shfarosën”.

Ditib Niedersachsen iu përgjigj një hetimi në lidhje me akuzat me një deklaratë gjithëpërfshirëse. Yazici nuk është më një anëtar aktiv i bordit. Ne e mirëpresim faktin “që shkencëtarët e Göttingen nga Instituti për Kërkime për Demokracinë kanë bërë përpjekje për të shqyrtuar përmbajtjen e profileve në Facebook të mbi 2000 vullnetarëve aktivë që të paktën që nga viti 2014”. Në të njëjtën kohë, shpresohet se “ky angazhim do të përdoret po aq me efikasitet kur bëhet fjalë për sulmet në fushën e racizmit anti-mysliman”. Vetëm kohët e fundit, komuniteti i Hanoverit ishte sërish objektiv i një sulmi.

Zëdhënësja vazhdoi: “Ne përpiqemi të kundërshtojmë provokimet dhe shpifjet e vazhdueshme dhe në rritje kundër komunitetit tonë, të punojmë në mënyrë aktive kundër antisemitizmit dhe të mbrojmë bashkëjetesën paqësore që karakterizohet nga respekti reciprok”.

Eksperti Güvercin i bën thirrje Ditibit të marrë masa serioze parandaluese: “Ajo që na duhet është mos distancimi publik nëse këto deklarata bëhen të njohura publikisht, por antisemitizmi, nacionalizmi dhe qëndrimet antidemokratike brenda komunitetit tonë duhet të emërtohen si të tilla dhe në vendin tonë. të tematizohen xhematet e veta dhe predikimet e xhumasë”.

Kështu, mendon ai, të paktën një “komunitet serioz fetar” do t’i trajtonte këto probleme.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Turqia ndërton edhe katër fabrika të reja në Serbi

Me mungesën e Vuçiqit, Open Ballkan e drejtoi zëdhënësi i tij Rama !