in

10 vjet burg për çiftin që kërceu në rrugët e Iranit

Një çift të rinjsh iranianë rreth të 20-tave është dënuar me 10 vjet burg pasi postuan një video të tyre duke kërcyer në rrugë. Raportohet se ata u dënuan për promovim të korrupsionit, prostitucionit dhe propagandës. Videoja tregonte ata duke kërcyer pranë Kullës Azadi (Liri) të Teheranit. Autoritetet iraniane po japin dënime të rënda për njerëzit që përfshihen në protesta pas vdekjes së një gruaje që u ndalua nga “policia e moralit”. Vetë çifti nuk e lidhi kërcimin e tyre me protestat e vazhdueshme në Iran.

Një burim konfirmoi për BBC se arrestimi i çiftit erdhi pasi ata postuan videon në llogaritë e tyre në Instagram ku kanë rreth 2 milionë ndjekës. Astiazh Haqiqi, 21 vjeç, dhe i fejuari i saj Amir Mohammad Ahmadi, 22 vjeç, thuhet se janë dënuar për “promovim të korrupsionit dhe prostitucionit në bashkëpunim, kundër sigurisë kombëtare dhe propagandë kundër institucioneve”.

Shtëpia e familjes së zonjës Haqiqi, e cila punon si stiliste, u bastis para arrestimit. Është e paqartë se sa kohë është dënimi për secilin prej tyre. Dihet vetëm se së bashku ata janë dënuar me gjithsej 10 vjet e gjysmë. Nëse verdikti mbetet në fuqi, ata do të duhet të kryejnë afatin më të gjatë të dënimit.Sipas raportimeve, atyre u është shqiptuar edhe një ndalim 2-vjeçar për të përdorur rrjetet sociale dhe u është ndaluar largimi nga vendi. Lëvizja protestuese e Iranit që filloi në shtator është bërë një nga sfidat më serioze për regjimin iranian që kur erdhi në pushtet në revolucionin e vitit 1979.

Protestat antiqeveritare, të etiketuara si “trazira” nga regjimi i Iranit, përfshinë të gjithë vendin pasi Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq në paraburgimin e policisë në shtator të vitit të kaluar. Ajo u arrestua në Teheran pasi akuzohej se shkeli rregullin që kërkon që gratë të mbulojnë flokët me hixhab ose shami.

Për të shuar protestat, shteti ka dhënë dënime të rënda për njerëzit e përfshirë në trazira, duke përfshirë ekzekutimin e të paktën 4 protestuesve në fillim të këtij muaji dhe në dhjetor. Duket se vdekja e Mahsa Amini ishte katalizator për trazira më të gjera në Iran të nxitura nga pakënaqësia e gjatë mbi varfërinë, papunësinë, pabarazinë, padrejtësinë dhe korrupsionin. Qindra persona janë vrarë dhe mijëra janë arrestuar gjatë demonstratave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Hovenier: Nuk mbështesim asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës

Rilind Gërvalla emërohet drejtor i kanalit në gjuhën shqipe