in

Vuçiqi i gatshëm të vdes, por pa zgjedhje nuk ua dorëzon pushtetin frikacakëve!

Sherif Ramabaja

Nga Vuçiqët, Ramat dhe Erdoganët gjithçka mund të dëgjosh, por zgjidhje kurrsesi nuk pritet prej tyre.

Cili mund t´i largoi këta tre me zgjedhje? Askush dhe asnjëherë, përderisa vetë ta dorëzojnë pushtetin, ose të shporren me dhunë, ose nga vdekja e pa pritur e tyre.

Që të tre e kanë kapur shtetin, duke e ushqyer njëri – tjetrin. Zgjedhje në çdo moment mund të organizojnë, në mënyrë që të mburren se ja, prapë i fituam.

Për ta ndoshta momenti më i vështirë ka qenë se si ta rrëmbejnë pushtetin, kurse për ruajtjen e tij i kanë krijuar mekanizmat e nevojshëm, autokracinë diktatoriale.

Turqia edhe pse ka zhvilluar në të kaluarën luftëra me Rusinë, tradicionalisht gjithmonë ka qenë në anën e saj dhe të Serbisë. Mjafton shqiptarët të kthehen në vitet 1912 -14, kur Turqia me çdo kusht me Haxhiqamilat donte ta ruante sundimin mbi Shqipërinë, (sot të njejtë e kemi ideologjinë islamiste) kurse me fqinjët angazhohej për ndarjen e trojeve shqiptare. Pastaj ishin marrëveshjet me Turqinë mbi shpërnguljen e shqiptarëve sipas Elaboratit të Çubrilloviçit, e cila marrëveshje ka vazhduar edhe me „Bashkim Vëllazërimin“ e Titos.

Sot po ashtu Turqia është duke e vazhduar tradicionalizmin e saj, duke i refuzuar sanksionet kundër Rusisë, si dhe duke e bllokuar pranimin e Suedisë (Finlandës) në NATO. SHBA dhe NATO duke e ditur rëndësinë e saj si shtet i fuqishëm në rajon, kanë nevojë për te dhe shpesh e mbyllin njërin sy.

 Po të vinte deri te konflikti Kosovë – Serbi, Turqia si më parë me Haxhiqamilët do të mundohej t´i përçaj shqiptarët deri në vëllavrasje, duke kërkuar që të jenë nën influencën e saj, kurse në anën tjetër do ta përkrahte Serbinë që t´i arrinte qëllimet e saj ndaj Kosovës.

Është shpresuar që kësaj here nuk do ia dilte Erdogani, në mënyrë që vëmendja të përqendrohej në dy të keqët e Ballkanit, Ramën dhe Vuçiqin, por nuk doli ashtu.

Derisa Erdogani u kurorëzua edhe për mandatin tjetër, tash vëmendja do të përqendrohet drejt Vuçiqit dhe Ramës, me Ballkanin e tyre të Hapur (Bota Serbe).

Dosja si duket Vuçiqit i është përgatitur, vetëm do të pritet momenti se kur do të kapet për freri, ku shpresohet që t´i dorëzohet Hagës për gjenocidin në Bosnje, Kosovë, lidhjet me krimin dhe dhunën nga bandat kriminale tash në Veriun e Kosovës kundër KFORIT .

Me veprimet e tij të fundit në Veriun e Kosovës, si duket ai e ka vulosur fatin tij me dorën e vetë. Nga urrejtja kundër NATO – s, (duke e akuzuar se pa arsye e kishte bombarduar Serbinë, duke vrarë civil serb) deshi të hakmerrej, duke plagosur mbi 30 pjesëtarë të saj.

Ky kulminacion racist i tij prej krimineli, nuk do të mbetet kësaj here pa u ndëshkuar nga perëndimi. Kjo do të jetë vetëm çështje kohe.

Deklaratat e tij se frikacakët duan t´ia rrëmbejnë pushtetin dhe ta vrasin, janë vetëm momente dëshpërimi, duke e ditur se çka do ta pres në vijim.

 Vuçiqi shpëtimin e ka shpresuar nga Rusia dhe Putini, por Putini tash e tutje  do ta ketë hallin, si ta shpëtoi veten.

Një figurë tragjike me kabinetin e tij, Rilindjen dhe PS do të jetë edhe Rama, i cili pa Vuçiqin dhe Ballkanin e tij të Hapur do të venitet, duke u përpjekur që të ndërroi kurs politik, por do të jetë shumë vonë.

Me rënjen e Vuçiqit dhe Ramës, Ballkani do të çlirohej nga tiranët e tij, që  me një reformim rrënjësor, do të ecnin drejt EU dhe integrimit perëndimor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

A po nxitohemi me inteligjencën artificiale?

Studiuesja gjeorgjiane: Ngjashmëri intriguese midis shqipes dhe armenishtes