in

The New York Times: Said Kryeziu bashkëthemelues i Komitetit Kombëtar për Shqipëri të lirë

  The New York Times me 1993, shkruan: Said Bej Kryeziu, një mërgimtar i shquar shqiptar në Nju- Jork dhe një udhëheqës i gueriles në Luftën e Dytë Botërore, vdiq të dielën në Spitalin e Nju Jorkut.

Ai ishte 82 vjeç dhe jetoi në Manhattan. Shkaku i vdekjes ishte sulm në zemër, tha familja.

Z. Kryeziu lindi në një familje fisnike në Kosovë, sot një provincë autonome brenda Serbisë, dhe brenda Jugosllavisë. Më parë Kosova ishte nën sundimin turk.

Ai luftoi me rezistencën shqiptare kundër forcave okupuese italiane dhe gjermane gjatë luftës dhe kundër komunizmit në fund të luftës.Si një mërgimtar në Romë, ai ishte bashkëthemelues i një komiteti kombëtar për një Shqipëri të lirë, i cili kishte mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë, por u shpërbë kur Kombet e Bashkuara pranuan Shqipërinë në vitet 1950.

Ai erdhi në Shtetet e Bashkuara në 1959.Z. Kryeziu ka lënë pas gruan, Makbulen”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Rudolf Marku:Edhe një herë për juritë letrare

Ishte Halil e u bë Ndrekë, 69 vjeçari që kërkon ndërtimin e Kishës Katolike në Skenderaj