in

Tha se Serbia duhet të kërkoj falje për gjenocidin e kryer në Kosovë – austriakun Gunther Fehlinger e kërcënuan serbët

Kryetari i Këshillit Atlantik të Austrisë, Gunther Fehlinger ka njoftuar përmes llogarisë së tij në Twitter, se ditëve të fundit ka pranuar kërcënime të shumta nga disa persona që ai pretendon se janë ekstremistët serb.

Ai ka fajësuar për këtë gjë presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke thënë se ai ka urdhëruar ekstremistët serb që të publikojnë adresën e shtëpisë së tij dhe numrin e telefonit.

“Komenti në kanalin tim më pyet se çfarë të bëj tani. Aleksandar Vuçiq u ka kërkuar hordhive të tij të publikojnë adresën time të shtëpisë dhe numrin e telefonit – Epo unë vazhdoj të jetoj si qytetar i lirë i BE-së dhe pres që institucioni i sundimit të ligjit të mbrojë lirinë time”, ka shkruar Fehlinger në Twitter.

Pasi i publikuan adresën e shtëpisë, Fehlinger shtoi se ka filluar të shqetësohet pasi kërcënimet e dhunshme të serbëve po bëhen më shumë reale dhe shumë afër.

Në një tjetër postim ai ka thënë se nuk do të pranoj asnjë telefonatë nga numrat serb, apo numrat që nuk i ka të regjistruar, shkruan Telegrafi.

“Dëshiroj të informoj publikun se nuk do të marr asnjë telefonatë nga numrat serb apo asnjë telefonatë për një numër që nuk jam regjistruar deri më tani – ju lutem më dërgoni e-mail nëse dëshironi të më kontaktoni”.

Tutje ai shton se disa porosi online që janë bërë, nuk i ka bërë ai por siç shprehet “shërbimi sekret serb”.

“Dua të informoj publikun se nuk kam porositur asnjë mall apo shërbim online dhe nuk do ta bëj këtë në të ardhmen dhe të gjitha porositë e bëra me e-mail ose numrin tim të telefonit nuk janë bërë nga unë por nga shërbimi sekret serb. Dërgoni faturën te Aleksandar Vuçiq”, ka shkruar Fehlinger.

Fehlinger ka përmendur se i kanë dërguar edhe fotografi me përmbajtje të rëndë, derisa ka shtuar se nuk do i bëjë publike por do i ruaj si prova për hetim nga ana e policisë.

Kërcënimet sipas austriakut kanë ardhur si rezultat i një deklarate të tij të bërë me rastin e 24 marsit bombardimeve të NATO-s në Kosovë, ku ai kërkoi nga Serbia që të kërkoj falje për gjenocidin që ka kryer ndaj shqiptarëve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Vdiq 46-vjeçarja në Turqi që zvogëloi stomakun për të rënë në peshë

Kurti e Haradinaj e çojnë nga një gotë raki së bashku