in

Shpikësi i ChatGPT ngre alarmin: jemi në rrezik nga AI

Sipas vlerësimeve të fundit, jo unanime, situata me Inteligjencën Artificiale vlerësohet si shumë e rrezikshme dhe ka nevojë për kontroll të koordinuar e të organizuar. “Një nga frikërat e mia më të mëdha,” tha shpikësi i ChatGPT, Sam Altman, duke iu drejtuar një nënkomiteti të posaçëm të Kongresit të SHBA, “është se kjo teknologji do të shkaktojë dëme serioze në shoqëri”. Dhe CEO i OpenAI, startup-i i San Franciskos që zotëron ChatGPT, i ra një zileje të madhe alarmi me aq zë sa mundi: “Nëse AI shkon në rrugën e gabuar, atëherë të gjithë jemi të rrezikuar. Ne duhet të veprojmë së bashku me qeverinë për të parandaluar që kjo të ndodhë”.

Seanca dëgjimore e 38-vjeçarit Sam Altman të martën përpara një komisioni të Kongresit Amerikan, i cili u krijua posaçërisht për të shqyrtuar fenomenin e Inteligjencës Artificiale dhe rreziqet e mundshme që paraqet në fusha të ndryshme të jetës shoqërore, nuk ishte e zakonshme. Kjo pasi këtë herë përfaqësuesit e pushtetit legjislativ nuk janë dukur të paragjykuar dhe apriori ndaj të ftuarit.

Ndryshe nga ajo që kishte ndodhur në seancat e mëparshme, shumë të publikuara të njerëzve të fuqishëm të botës dixhitale, si Mark Zuckerberg i Facebook, në rastin e Altman elementi dominues nuk ishte dyshimi dhe armiqësia, por një prirje mirëkuptimi nga ana e komitetit ndaj një rreziku të zakonshëm, krejtësisht real.

Nga ana e tij, Sam Altman u shfaq i sinqertë dhe i matur. Përveç frikës së tij për aspektet potencialisht të dëmshme të AI, ai theksoi se kompania e tij, OpenAI, “mund të jetë shkaku i disa humbjeve të vendeve të punës, por do të krijojë shumë të reja. Dhe përtej kësaj, Inteligjenca Artificiale ka potencialin për të përmirësuar pothuajse të gjitha aspektet e jetës sonë, për të ofruar zgjidhje për sfidat më të mëdha të njerëzimit, si ndryshimi i klimës, trajtimi i kancerit, etj.

Altman theksoi gjithashtu se AI nuk është një qenie autonome, por një mjet. Megjithatë, senatori Richard Blumenthal, kryetar i nënkomitetit të kongresit që drejtoi seancën, i kërkoi Sam Altman mendimin e tij për diçka veçanërisht shqetësuese që i ndodhi: duke përdorur inteligjencën artificiale, dikush krijoi një deklaratë të rreme, e cila i atribuohej Blumenthalit, ndërsa ai vetë nuk e kishte bërë kurrë.

Përveç Altman, nënkomiteti dëgjoi gjithashtu dëshmi nga shefeja e privatësisë e IBM, Christina Montgomery, si dhe nga Gary Marcus, një profesor amerikan dhe kritik i njohur i Inteligjencës Artificiale. Marcus ishte pyetësi më i ashpër i Altman-it, duke i bërë të qarta dyshimet e tij se OpenAI jo thjesht do të zhduket, por do të krijojë vende pune. Në të njëjtën kohë, profesor Marcus kritikoi Sam Altman për mungesën e transparencës në lidhje me kërkimin dhe zhvillimin e sistemeve të inteligjencës artificiale.

Dhe Sarah Myers West, shefe ekzekutive e Institutit AI, që heton kuadrin rregullator për kërkimin teknologjik, ka sugjeruar vendosjen e kontrolleve dhe balancave kundër tejkalimit të kufijve në përdorimin e të dhënave biometrike. Por ajo theksoi se “pavarësisht asaj që thotë, zoti Altman nuk ka treguar asnjë qëllim për të ngadalësuar zhvillimin e ChatGPT. Dhe së fundi, është ironike të shohësh përgjegjësit e problemeve me Inteligjencën Artificiale të thonë se janë të shqetësuar për efektet anësore, ndërkohë që në të njëjtën kohë po prezantojnë me shpejtësi mjetet dixhitale me këtë teknologji për përdorim komercial.

Së fundi, propozimi që Sam Altman paraqiti në vendimin e Kongresit kishte të bënte me krijimin e një agjencie të posaçme, e cila do të jepte licenca për krijimin e modeleve në shkallë të gjerë të Inteligjencës Artificiale. I njëjti shërbim do të kontrollojë përputhshmërinë me rregullat e sigurisë dhe do të mbikëqyrë testet që do të duhet të kalojnë modelet dixhitale përpara se të lëshohen në publik për përdorim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Partizani francez rrëfen pas 80 vitesh vendin e ekzekutimit të 40 gjermanëve

Atentat ndaj ish-deputetit të PS, Armando Prenga