in

Shibeniku ruan imazhin e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut në skulpturë nga viti 1446, më të vjetrin deri me sot!

Koka e Skënderbeut në skulpture e punuar rreth vitit 1446, ruan tiparet e një burri të viteve dyzeta me fizionomi të qartë, vetulla të theksuara me një mjekër të fortë, të gjatë dhe me mustaqe. Flokët i bien nën kapelë. Fytyra dhe kapela karakteristike na kujtojnë karakterin e Gjergj Kastrioti-Skënderbeut.

 Nga viti 2017 kjo trashëgimi së bashku me objektin monumental janë pjesë e Listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Osmani dhe Kurti vlerësojnë veprën e presidentit Rugova

Leka Bungo: ç’janë këto pocaqi me emrin Big Brother e Përputhen, jeni në terezi a jo o popull?