in ,

Rusia akuzon Gjermaninë dhe SHBA për "sulme politike"

Ndërtimi i tubacionit Nord Stream 2 Deti Baltik ka shkaktuar prej kohësh mosmarrëveshje midis SHBA dhe Gjermanisë.

 

Ambasadori rus në SHBA ankohet për një ton armiqësor në marrëveshjen për tubacionin e Detit Baltik. Kritika për marrëveshjen vjen nga Ukraina dhe Polonia.

Pas marrëveshjes midis SHBA dhe Gjermanisë për tubacionin e diskutueshëm Nord Stream 2 të Detit Baltik , Rusia akuzon të dy vendet për miratimin e një toni “armiqësor”. “Ne kurrë nuk i kemi përdorur burimet tona të energjisë si një mjet për presion politik,” tha ambasadori rus në Uashington, Anatoly Antonov. Rusia nuk ia imponon askujt furnizimet e saj me gaz. Diplomati kritikoi se marrëveshja midis Gjermanisë dhe SHBA mbi Nord Stream 2 përmbante “sulme politike” kundër vendit të tij.

“Përpjekjet për të portretizuar Rusinë si agresor dhe si një vend që kryen veprime dashakeqe, kanë qenë prej kohësh karta e thirrjes së Rusofobisë,” tha Antonov. Në të njëjtën kohë, ai hodhi poshtë kërcënimet e sanksioneve të reja të njëanshme kundër Rusisë si “të papranueshme”.

Deklarata e përbashkët e lëshuar të Mërkurën, paralajmëron Rusinë të mos “përdorë energjinë si armë ose të kryejë veprime të mëtejshme agresive kundër Ukrainës”. Përndryshe të dy vendet janë “të vendosura së bashku për ta akuzuar Rusinë si përgjegjëse, për agresionin dhe aktivitetete shkatërruese” – kuptohet gjithashtu me sanksione.

Tubacioni supozohet të sjellë gaz direkt nga Rusia në Gjermani

Pas një telefonate mes Presidenti Vladimir Putin dhe Kancelares Angela Merkel (CDU), qeveria Ruse njoftoi se Rusia ishte e kënaqur që puna në tubacionin pothuajse të përfunduar, tani mund të rrumbullaksohet. Sidoqoftë, ambasadori rus i hodhi poshtë me forcë akuzat kundër Rusisë në marrëveshje. Ato gjithashtu tha ai kundërshtojnë thelbin e samitit të Putinit dhe Presidentit të SHBA Joe Biden në Gjenevë në qershor.

Gazsjellësi i diskutueshëm, i cili duhet të përfundojë brenda disa javëve të ardhshme, do të përdoret në të ardhmen për të transportuar gaz nga Rusia direkt në Gjermani. Kritikët e projektit kanë frikë se Evropa do të bëhet më e varur nga gazi rus si dhe dëmtimi ekonomik i Ukrainës dhe vendeve të tjera tradicionale të tranzitit të gazit.

Sipas marrëveshjes midis Gjermanisë dhe SHBA, tranziti i gazit përmes Ukrainës do të zgjatet “deri në dhjetë vjet” nga viti 2024. Negociatat për këtë pritet të fillojnë para 1 shtatorit.

Nga ana tjetër, kritikat u drejtuan nga Ukraina dhe Polonia. Në një deklaratë të përbashkët nga ministritë e tyre të jashtme, të dy vendet paralajmëruan se marrëveshja “krijoi një kërcënim politik, ushtarak dhe energjetik për Ukrainën dhe Evropën Qendrore”. Në të njëjtën kohë, rrit potencialin që Rusia të destabilizojë më tej, situatën e sigurisë në Evropë. Propozimet e mëparshme ishin të pamjaftueshme “për të përmbajtur në mënyrë efektive kërcënimet e paraqitura nga Nord Stream 2”.

Në mosmarrëveshjen mbi tubacionin, Rusia kishte reklamuar vazhdimisht se kishte qenë një furnizues i besueshëm gazi për dekada. Për shkak të debatit, i nxitur gjithashtu nga SHBA, në lidhje me varësinë e lartë të Evropës nga gazi rus, Rusia ka qenë duke u orientuar gjithnjë e më shumë drejt rajonit aziatik për vite me radhë dhe shet sasi të mëdha energjie në Kinë.

Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Shkrimtarë mbi shkrimtarët, dhe shkrimtarë

Njeriu që bashkoi emrin e Skënderbeut me emrin e Skënderajt