in

Rreth 20 të vrarë dhe disa fëmijë të rrëmbyer

Persona të armatosur në Nigeri kanë vrarë dhjetëra njerëz dhe kanë rrëmbyer një numër fëmijësh në sulme të veçanta në dy shtete veriore, thanë policia dhe banorët të dielën, incidentet e fundit në një rajon të ndjekur nga dhuna e armatosur.

Bandat e armatosura me motoçikleta shpesh përfitojnë nga forcat e pakta të sigurisë në rajon për të rrëmbyer fshatarë, shoferë dhe studentë për shpërblim.

Banorët thanë se njerëz të armatosur kishin sulmuar fshatrat Janbako dhe Sakkida në shtetin veriperëndimor Zamfara të shtunën, duke vrarë 24 njerëz. Personat e armatosur rrëmbyen gjithashtu disa fëmijë që po mblidhnin dru zjarri në një pyll në fshatin fqinj Gora.

Hussaini Ahmadu dhe Abubakar Maradun, banorë lokalë në Janbako dhe Sakkida, i thanë Reuters me telefon se bandat në fillim të javës kishin kërkuar nga fshatarët të paguanin një tarifë për t’i mundësuar ata të kultivonin arat e tyre, por fshatarët nuk e bënë këtë.

Zëdhënësi i policisë Zamfara, Yazid Abubakar, konfirmoi sulmet, por tha se vetëm 13 persona ishin raportuar të vrarë dhe nëntë djem dhe vajza të reja janë rrëmbyer.

Në veri të shtetit Benue, persona të armatosur vranë 25 njerëz dhe u vunë flakën shtëpive të tyre gjatë një sulmi të shtunën në komunitetin Imande Mbakange, thanë dy banorë. Nuk dihet motivi i sulmit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Dubai vend i sigurt për bosët e krimit

Luftanija kineze i afrohet në mënyrë të rrezikshme luftanijes amerikane