in

Raketa misterioze që ra në Hënë

Shkencëtarët e NASA-s mbetën të hutuar pasi një raketë misterioze ra në Hënë dhe krijoi një krater të madh në dy zona të ndryshme; është ende e paqartë se kush qëndron pas lëshimit të saj dhe pse ndikimi pati një efekt kaq të fortë.

Askush në Tokë nuk e ka marrë përgjegjësinë për posedimin dhe lëshimin e raketës në fjalë, dhe NASA ende nuk mund të shpjegojë se pse goditja e së njëjtës raketë krijoi dy kratere, transmeton The Telegraph. Thuhet gjithashtu se më 4 mars, një copë e madhe metali po lëvizte me një shpejtësi prej 5.3 kilometra në sekondë kur goditi sipërfaqen e Hënës, por fotot e reja, të marra nga Lunar Reconnaissance Orbiter i NASA-s, tregojnë se ndikimi ishte i ndryshëm nga çdo gjë më parë.

“Çuditërisht, krateri në fakt përbëhet nga dy kratere – ai lindor është 18 metra në diametër dhe mbështetet në kraterin perëndimor me një diametër prej 16 metrash. Është ky krater i papritur i dyfishtë që mund të tregojë se trupi i raketës kishte masa të mëdha në secilin fund. Zakonisht një raketë e harxhuar ka një masë të përqendruar në fundin e motorit të saj dhe pjesa tjetër e raketës përbëhet kryesisht nga një rezervuar bosh karburanti. Duke qenë se origjina e trupit të raketës është ende e panjohur, natyra e dyfishtë e rezultatit të krateri mund të tregojë identitetin e tij,” tha NASA.

Astronomët amatorë fillimisht dyshuan për SpaceX, por më vonë arritën në përfundimin se ndoshta ishte një trup nga misioni hënor kinez i vitit 2014 (Chang’e 5-T1). Kina e ka kundërshtuar këtë, duke thënë se anija eksperimentale robotike në fjalë “hyri në mënyrë të sigurtë në atmosferën e Tokës dhe u dogj plotësisht”.

Dhe meqenëse Kina njofton dhe transmeton nisjet e saj, por nuk zbulon rrugët e tyre, astronomit Bill Grey, autori i softuerit që gjurmon objektet në hapësirë, duhej të punonte mbrapsht për të llogaritur një orbitë të përafërt.

“Prej 99.9 përqind jam i sigurt se është një 5-T1 kinez, jo SpaceX,” i tha ai BBC-së.

Të ashtuquajturat Raketat përforcuese (të përdorura në fazën e parë të lëshimit) nga misionet Apollo lanë një seri krateresh rreth 40 metra të gjerë në sipërfaqen e Hënës. Në vitin 2019, anija kozmike Beresheet e rrëzuar e Izraelit shpërndau mbeturina nëpër sipërfaqen hënore.

Të dhënat nga Universiteti Shtetëror i Arizonës në vitin 2016 tregojnë se të paktën 47 trupa raketash të NASA-s krijuan “goditje të anijeve kozmike” në Hënë, por NASA vëren se “asnjë goditje tjetër raketore në Hënë nuk ka krijuar kratere të dyfishtë si ky”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Greqia, në armiqësi me Turqinë blen 20 aeroplanë luftarak amerikan F-35

Spiunazh: Kush ishte zyrtari i SHISH që shkëmbeu USB dhe para me agjentë të huaj