in

Rabini dhe hoxha

Nga Gani Mehmetaj

Ta vesh si të barabartë në një në debat televiziv një hoxhë katundi me një rabin është ta fyesh në inteligjencë opinionin publik shqiptarë. Këtë e bëri një televizion i yni këto ditë. Dhe s’ke ç’presish më shumë prej këtij televizioni.

Rabinët lexojnë aq shumë, përsiasin edhe më shumë, janë aq shpirtëror e të përkushtuar ndaj kombit të tyre, sa që e kanë udhëhequr popullin e Izraelit deri në ditët tonë duke ia ruajtur identitetin kombëtar e fetar.

Hoxha ynë pos librin e lutjeve gjysmë arabisht, gjysmë shqip, nuk lexon asgjë. Hoxhët janë aq antikombëtar sa që rrëqethesh kur i dëgjon. Nuk dallojnë nga shovinistët serbë me qëndrimin ndaj historisë shqiptare dhe figurave kombëtare. Nga debatet e sheh nivelin e tyre. Por janë shumë agresiv e fyejnë në mungesë të argumenteve.

Një rabin vlen sa 100 hoxhë Arabie a Turkie, ndërsa sa 1000 hoxhë nga Dardania.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Asadi po starton me mandatin e katërt, kurse Rama me të tretin !

Festimet e Bajramit u marrin jetën 28 personave në Pakistan