in

Pse njerëzit humbin shikimin pas moshë 40-vjeçare?

Agron Naci, student i vitit të fundit në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit Goethe, fitoi çmimin më prestigjioz evropian për inovacionin në mjekësi për zbulimin e një metode për të rikthyer shikimin në çdo moshë. Sigurisht, ky lajm i mirë nuk ishte as pika e parë e rendit të ditës tonë!

Është një suplement dietik i bazuar në beta-karoten, vitaminë C, zink dhe vitaminë E. Zinku kontribuon në ruajtjen e shikimit normal dhe mbron qelizat nga stresi oksidativ.

Lexoni më shumë për këtë në artikullin tonë.

Diçka e pabesueshme ndodhi në Kongresin e Oftalmologjisë që u mbajt në Evropë këtë vit. Të gjithë spektatorët duartrokitën atë që ndodhej në tribuna për 10 minuta. Ai person ishte studenti shqiptare Agron Naci, i cili jetonte dhe studionte në Gjermani. Ai sugjeroi përdorimin e një formule të vetme.

Agron Naci ofroi një zgjidhje të shkëlqyer dhe qendra më e madhe kërkimore në Evropë mori përgjegjësinë për zbatimin e saj. Në zhvillimin e ilaçit morën pjesë ekspertë nga qendra kërkimore me famë botërore. Ilaçi u zhvillua dhe sot jep rezultate të shkëlqyera.

Si një ilaç i ri mund të përmirësojë vizionin e miliona njerëzve në mbarë botën dhe si mund ta merrni këtë ilaç? Në artikullin e mëposhtëm do të gjeni përgjigje për këto dhe shumë pyetje të tjera.

Gazetari: “Agron, ti je një nga studentët më të zgjuar të mjekësisë në botë. Nga lindi ideja për të bërë këtë produkt?”

Ngjarja që shërbeu si motivi im ishte si vijon: disa vite më parë, nëna ime filloi gradualisht të humbasë shikimin: as syzet dhe as lentet e kontaktit nuk ndihmuan. Shikimi i saj vazhdoi të përkeqësohej. Data e operacionit ishte caktuar, por një javë para operacionit asaj iu tha se ishte në mënyrë progresive e verbër për shkak të mungesës së gjakut në thjerrëzat dhe pjesën e pasme të syve. Kjo do të thoshte se operacioni nuk mund të kryhej.

Gjyshja ime humbi plotësisht shikimin për të njëjtën arsye. Pikërisht atëherë fillova të hulumtoj problemet me sëmundjet e syrit dhe trajtimin e tyre. U trondita kur kuptova se shumica e barnave në barnatore janë komponime kimike të padobishme që i bëjnë gjërat edhe më keq. Nëna ime i përdorte çdo ditë.

Në tre vitet e fundit e kam hulumtuar plotësisht këtë temë. Në fakt, produkti për të cilin të gjithë po flasin tani është krijuar në procesin e shkrimit të tezës sime të re për trajtimin e sëmundjeve të syrit. Kuptova se kisha gjetur diçka të re. Por nuk e mendoja se do të ngjallte kaq shumë interes nga institucione të ndryshme.

Gazetari: “Me çfarë u përballët në këtë proces?”

Sapo u shfaqën raportet për metodën time të trajtimit, menjëherë fillova të marr oferta për të shitur shpikjen time. Gjermanët ofruan 120 mijë euro, oferta në sasi të mëdha dërgoi edhe kompania farmaceutike amerikane. Tani kam ndryshuar numrin e telefonit dhe nuk i përdor rrjetet sociale sepse më bezdisin me ofertat e blerjes që dërgojnë çdo ditë në të gjitha kanalet e komunikimit.

Gazetari: “Por me sa di unë, ju nuk e keni shitur formulën?”

Sigurisht që jo. Mund të duket pak e ashpër, por unë e shpika këtë produkt për t’i bërë kompanitë farmaceutike më fitimprurëse. Çfarë ndodh nëse shes formula? Ata do të marrin patenta, do të ndalojnë prodhimin e mëtejshëm dhe do të rrisin çmimin e ilaçit. Unë jam i ri, por nuk jam idiot. Pacientët në këtë rast janë të pashërueshëm. Një mjek i huaj më tha se një medikament i tillë duhet të kushtojë të paktën 3000 dollarë, por kush mund ta blejë për ato para?

Qëllimi im është që njerëzit me një buxhet të kufizuar gjithashtu të mund ta marrin lehtësisht këtë produkt dhe të rifitojnë vizionin e tyre pa probleme, pa u mbështetur në ilaçe të tjera, operacione të shtrenjta të syve, syze apo lente…

Kështu që kur mora ofertën për të ndihmuar në zhvillimin e ilaçit, pranova menjëherë. Ne punojmë me specialistët më të mirë në Institutin e Kërkimeve Oftalmologjike. Kjo është e mahnitshme. Hulumtimi im është i plotë dhe produkti im është plotësisht i gatshëm për përdorim.

Për këtë ilaç biseduam me Bahtir Zogu, mjek dhe okulist me përvojë 35 vjeçare:

Për ta është një biznes që i lejon të fitojnë para gjatë gjithë kohës… askush nuk po përpiqet ta shërojë përgjithmonë pacientin.

Në fillim të viteve 2000, shkencëtarët vunë re se 90% e problemeve të shikimit ndodhin vetëm për një arsye – rrjedhjen e pamjaftueshme të gjakut në zverkun e syrit, i cili ushqen thjerrëzat, sklerën dhe kornenë me substanca thelbësore. Nëse e eliminojmë këtë shkak rrënjësor, mund të eliminojmë pothuajse plotësisht operacionin e shtrenjtë të syve.

Ideja e Agronit ndihmon në rregullimin e qarkullimit të gjakut në sy. Kjo garanton zhdukjen e plotë të rrezikut të verbërisë në fazën fillestare të sëmundjes. Por është e vështirë të kurosh fazat e rënda kur bëhet fjalë për verbërinë totale. Kjo është arsyeja pse përpjekjet e një numri të madh mjekësh dhe ekspertësh mjekësorë ishin të nevojshme për të gjetur një mënyrë efektive për t’i rikthyer shikimin çdo pacienti.

Gazetarja: Por besohet se është e pamundur të shihet sërish pa operacion, sidomos pas moshës 40…

Nuk eshte. Fajin e kanë kompanitë e mëdha farmaceutike që duan të nxjerrin më shumë fitime. Çdo sistem i trupit mund të restaurohet, mjafton të ndihmojë në eliminimin e proceseve inflamatore, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, përshpejtimin e largimit të qelizave të vdekura dhe toksinave.

Gazetarja: Dhe si trajtoheshin problemet e shikimit më parë? Farmacitë kanë shumë ilaçe për këtë qëllim.

Fakti është se ka shumë nga këto barna. Por këto barna vetëm lehtësojnë simptomat, vetëm kaq mund të bëjnë. Në një kohë të shkurtër, shikimi juaj përmirësohet. Por në përgjithësi, ka më shumë gjasa të ketë një ndikim negativ në vizion sesa një pozitiv. Agron kishte absolutisht të drejtë këtu. Duke parë formulat medicinale në farmaci, çdo specialist do të kuptojë se ato mund të merren vetëm si mjeti i fundit.

Gazetari: “Një produkt i ri rezulton se ndihmon në rikthimin e plotë të shikimit?”

Qëllimi kryesor i ilaçit është të sigurojë rrjedhjen e gjakut në sy duke rigjeneruar indet e dëmtuara. Një dozë është e mjaftueshme për të aktivizuar më shumë se 930,000 qeliza të përfshira drejtpërdrejt në procesin e restaurimit të shikimit gjatë gjithë trajtimit. Ky është parimi bazë i trajtimit.

Ne i qasemi kësaj teme në një mënyrë të pazakontë. Mjekësia jonë nuk është vetëm një grup tjetër formulash kimike. Është një kombinim unik i ekstrakteve bimore shumë të koncentruar. Si rezultat, është efektiv dhe i sigurt për sytë.

1-2 ditë pas fillimit të trajtimit, shikimi juaj fillon të përmirësohet. Imazhet bëhen të qarta, skuqja dhe inflamacioni në sy zhduken. Rigjenerimi i qelizave ndodh dhe shikimi juaj kthehet. Gjithashtu, ndryshe nga barnat e tjera, përbërësit e O Caps kanë një efekt pozitiv në enët e vogla të kokës së syrit.

O Caps është një suplement dietik i bazuar në beta karoten, vitaminë C, zink dhe vitaminë E. Zinku kontribuon në ruajtjen e shikimit normal dhe mbron qelizat nga stresi oksidativ. Është e nevojshme të konsumohet një kapsulë ndërmjet vakteve një ose dy herë në ditë. Duhet të përmendim se produkti nuk është i destinuar për personat me mbindjeshmëri ndaj përbërësve, fëmijët, gratë shtatzëna dhe ato në laktacion. Nuk rekomandohet përdorimi i tij për më shumë se tre muaj pa mbikëqyrjen e mjekut. Nuk duhet të tejkalohen dozat e rekomanduara ditore.

Gazetarja: A do të shitet ilaçi në farmaci? Cili do të jetë çmimi?

E dini, kur u bë e qartë se kishim diçka vërtet të vlefshme, kompanitë farmaceutike na sulmuan nga të gjitha këndvështrimet. Agroni fillimisht ofroi të shiste formulën e tij. Jo për të filluar prodhimin e ilaçit, por për ta parandaluar atë. Barna të ndryshme joefektive për të përmirësuar shikimin zënë një vend të rëndësishëm në tregun farmaceutik global. Ky produkt mund të bëjë një ndryshim rrënjësor.

Në fund të fundit, tashmë pas një aplikimi të O Caps, pacientët do të kenë mundësinë të rifitojnë shikimin e tyre përgjithmonë, pavarësisht nga mosha. Operacionet e shtrenjta dhe operacionet me laser do të jenë të panevojshme, askush nuk do të shpenzojë para për mjekësinë e vjetër çdo muaj.

Farmacitë janë partnerë të kompanive farmaceutike. Dhe sigurisht, ata as që duan të dëgjojnë për këtë produkt. Edhe pse aktualisht është i vetmi trajtim për sëmundjet e shikimit i rekomanduar zyrtarisht nga Qendra për Shkenca Shëndetësore që parandalon komplikimet nga verbëria.

Gazetari: “Si ta merrni nëse ilaçi nuk shitet në barnatore?”

Ne nisëm një fushatë të madhe reklamuese në të gjitha mediat për të tërhequr vëmendjen e njerëzve për këtë produkt dhe ne premtuam një zbritje prej 50% për 1000 pako “O Caps” deri më 24.01.2023 dhe duke përfshirë.

Prandaj, të gjithë ata që duan të marrin O Caps me zbritje deri në 50% mund të duhet për të plotësuar formularin. Pas kësaj, specialistët tanë të kualifikuar do t’i kontaktojnë ata për të zhvilluar një plan trajtimi të personalizuar me O Caps. Pavarësisht se ku jetoni, ne mund ta dorëzojmë produktin kudo në Shqiperi. Dërgesa bëhet me postë ekspres direkt në adresën tuaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Mevi Rafuna: Kosova dhe Izraeli, nga miqësia tek investimet

Kitara, nga Peja në Paris…