in

Politikani me origjinë shqiptare do të jetë kryeministëri i ri i Australisë

Kryeministri i deritashëm i Australisë, Scott Morrison, e ka pranuar humbjen në zgjedhjet e përgjithshme kundër kryetarit të Partisë Laburiste, që besohet se ka prejardhje arbëreshe, Anthony Albanese.

Humbësi, përpos që e pranoi humbjen, tha se do të japë dorëheqje nga posti i udhëheqësit të liberalëve pas rezultatit të pakënaqshëm në zgjedhje.

“Ajo që australianët kanë e kanë duruar në këto vite ka shfaqur thellësi të jashtëzakonshme të karakterit, qëndrueshmërisë dhe fuqisë”, tha ai.

“Ka qenë populli australian, me përkrahjen e fuqishme të një qeverie të fuqishme, që na ka mundësuar të gjithë neve që të vijmë aty ku jemi sot dhe kjo është diçka për të cilën të gjithë australianët mund të japin falënderime përderisa lëvizim përpara”, shtoi kryeministri i deritashëm australian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Në ditëlindjen e tij të 119-të, inaugurohet Biblioteka ‘Ernest Koliqi’ në Prishtinë

A mund te fal namaz Hashim Thaçi në Hagë?