in

Mjeshtria ukrainase e shahut Anna Muzychuk, refuzon të luajë në Arabinë Saudite

Mjeshtria ukrainase e shahut Anna Muzychuk, refuzon të luajë në Arabinë Saudite. 

Ja deklarimi i saj.“Në pak ditë unë do të humbas dy tituj botëror, njeri pas tjetrit, pasi kam vendosur të mos shkoj në Arabi Saudite. Kam refuzuar të luaj për shkak të rregullave të veçanta, si veshja e abajas, dhe shoqërimi nga një burrë sa here te dal nga hoteli, rregulla që më bëjnë të ndihem si njeri i kategorisë së dytë.

Unë do të ndjek parimet e mia dhe nuk do të marr pjesë në Shahun e Shpejtë Botëror dhe Kampionatin Blitz, ku në vetëm pesë ditë do të kisha mundur të fitoja lekë sa në një dyzinë altivitetesh te tjera shahistike.

Kjo esht mjaft e papelqyeshme, por me e keqja eshte se askush nuk do t’ia dijë. Ndjesi e keqe por nuk mund t’ia lejoj vetes. ‘Anna Moezytsjuk

Lini një Përgjigje

Histori nga Prishtina: Shqiptarët refuzuan rrënimin e kishës katolike!

Izraeli: Lirimi i pengjeve në Gaza nuk do të fillojë përpara së premtes