in

Mediet gjermane për krizën në veri të Kosovës

Mediat gjermane: Marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës arrijnë nivelin më të ulët

Targat kosovare janë të ndaluara në Serbi. Tani Kosova po vepron njejtë. Emocionet shkojnë lart.

Christoph Wüthrich, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Çdokush me targë serbe në makinën e tij nuk ka qenë në gjendje të kalojë thjesht përmes kufirit për në Kosovë që nga e hëna. Ai ose ajo duhet të heqë targën, të blejë një targë të improvizuar kosovare nga roja kufitare dhe ta ngjisë atë në pjesën e brendshme të xhamit. Kjo kushton pesë euro dhe është e vlefshme për dy muaj. E gjithë kjo është e lodhshme, kërkon kohë dhe pengon lëvizjen e lirë të njerëzve.

Parimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë

Kur Albin Kurti mori drejtimin e qeverisë së Kosovës në pranverë, ai premtoi se do të bënte shumë gjëra ndryshe nga paraardhësit e tij. Një pikë ishte marrëdhëniet me Serbinë fqinje, e cila nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Ajo ende e konsideron Kosovën si një provincë të saj.

Kurti premtoi se do të fusë parimin e reciprocitetit dhe se do të zbatojë të gjitha rregullat që Serbia zbaton kundër Kosovës. Tani Kurti ka ndërmarrë veprime.

Qeveria e Kosovës nën Albin Kurti thotë se do të preferonte që kjo procedurë të mos ishte e nevojshme. Por ata filluan zbatimin sepse donin të kishin trajtim të barabartë në të gjitha pikat: të gjitha masat serbe që penguan jetën e kosovarëve duhet, përkundrazi, të zbatohen edhe për serbët.

Targat kosovare janë të ndaluara në Serbi

Në fakt, prej vitesh Serbia nuk ka lejuar asnjë makinë në vend, që ka targë me emërtimin “RKS”. “RKS” qëndron për Republikën e Kosovës. Targat duhet të hiqen në mënyrë që të mund të shkojnë në Serbi. Një targë provizore gjithashtu duhet të blihet për pesë euro.

Nuk është për t’u habitur që Kosova tani po e vë në praktikë parimin e trajtimit të barabartë. Sidoqoftë, emocionet nacionaliste po ziejnë me të.

Në pjesën veriore të Kosovës, ku shumica e popullsisë është serbe, burrat kanë vendosur bllokada të rrugëve në dy poste të rëndësishme kufitare. Të udhëhequr nga politikanë vendas të cilët janë aleatë të ngushtë me qeverinë serbe në Beograd, ata po bllokojnë trafikun në të dy drejtimet midis veriut serb të Kosovës dhe Serbisë.

Ata thonë se masat e marra nga qeveria kosovare kërcënuan ekzistencën ekonomike dhe jetën e pakicës serbe në Kosovë.

Reagon Presidenti i Serbisë

Situata në dy pikat kufitare është e tensionuar. Qeveria e Albin Kurtit ka dërguar njësi speciale të policisë. Serbët në veri e shohin këtë si një lloj pushtimi të rajonit të tyre.

Në Beograd, Presidenti Aleksandar Vuçiq thirri Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë. Ai pastaj njoftoi të martën pasdite se, forcat speciale kosovare do të duhej të tërhiqeshin menjëherë nga postet kufitare. Pastaj një zgjidhje mund të negociohet me qeverinë e Kurtit në Bruksel.

Vuçiq gjithashtu kërkon që BE -ja të thotë brenda një muaji nëse marrëveshjet që ajo ndërmjetësoi midis Beogradit dhe Prishtinës vite më parë janë ende të vlefshme. Vuçiq akuzon Kosovën për thyerjen e këtyre marrëveshjeve me rregullat e reja për targa. Kurti, nga ana tjetër, thotë se nuk po bën asgjë tjetër përveç përmbushjes së marrëveshjes.

Asnjë normalizim i marrëdhënieve

Se si do të përfundojë mosmarrëveshja e re është e hapur. Sidoqoftë, ajo që është e qartë është se BE -ja tani ka vërtet një problem në Ballkan. Prej vitesh ajo është përpjekur të normalizojë marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit. Por zbatimi i marrëveshjeve të Brukselit nuk po shkon askund. Dhe problemi i targave është një nga ato më të voglat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

OSMANI: RECIPROCITETIN PËR TARGA E HEQIM SAPO SERBIA TA BËJË ATË

Ballkani i hapur