in

Me “destinacion Shqipërinë” Italia dëshiron të marrë nën kontroll krizën e migracionit

 

Nga Virginia Kirst

Korrespondente në Romë

Italia kërkon të sjellë në Shqipëri emigrantët e shpëtuar nga Mesdheu për të kryer procedurat e tyre të azilit atje. Një zgjidhje përkatës e quajnë idenë e Melonit “historike” dhe konkretisht për “të gjithë BE-në”. Por detajet e rëndësishme janë të paqarta – dhe plani ka një dobësi të madhe.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni dhe ai i Shqipërisë Edi Rama befasuan publikun të hënën me një deklaratë të përbashkët. Prandaj, Italia dëshiron të sjellë në të ardhmen në Shqipëri disa prej emigrantëve të shpëtuar nga fatkeqësia në det, për të kryer procedurat e tyre të azilit atje. Për këtë qëllim, Roma kërkon që në gjashtë muajt e ardhshëm të ndërtojë dy qendra pritjeje në Shqipëri. Këto janë planifikuar të hyjnë në funksion në pranverën e 2024.

Meloni dhe Rama nënshkruan një deklaratë synimi në Romë dhe deklaruan se qëllimi i tyre ishte të kufizonin migrimin në të gjithë Mesdheun. Burime pranë Melonit e cilësojnë marrëveshjen si “historike” – “jo vetëm për Italinë, por për të gjithë BE-në”. Në fakt, është hera e parë që Italia hap qendra migracioni në një vend tjetër – veçanërisht në një vend tjetër, jo të BE-së. Shqipëria nuk është anëtare e aleancës, megjithëse ka statusin e vendit kandidat për në BE që nga viti 2014.

Politikani opozitar Riccardo Magi nga partia +Europe paralajmëroi kundër ndërtimit të një “Guantanamo italiane”. Udhëheqësi i opozitës së majtë Elly Schlein komentoi se marrëveshja “duket të jetë një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar dhe evropian”. Në fakt, ajo të kujton përpjekjen e diskutueshme të Britanisë për të transferuar një pjesë të procedurave të saj të azilit në Ruanda. Por një vështrim më i afërt tregon se marrëveshja italiane ndryshon në pikat kyçe.

Brukseli ende nuk ka komentuar konkretisht mbi planet. Një zëdhënës i komisionit tha vetëm se marrëveshja duhet ende të bëhet e ligjëshme dhe të zbatohet. Është e rëndësishme të “respektohet plotësisht ligji i BE-së dhe ligji ndërkombëtar”.

Asnjë informacion më parë nuk ishte bërë publik për negociatat mes dy vendeve për këtë çështje. Megjithatë, duke u kthyer prapa, është e qartë se ata kanë biseduar për këtë, të paktën që nga mesi i gushtit. Në atë kohë, Meloni kishte ndërprerë pushimet verore për një udhëtim të shkurtër në Shqipëri, gjatë të cilit u takua edhe me Ramën.

Italia planifikon të sjellë në Shqipëri vetëm emigrantët e rritur të shpëtuar nga roja bregdetare italiane, ose policia financiare në Mesdhe. Përjashtohen të miturit, gratë shtatzëna dhe personat veçanërisht të cenueshëm, si dhe ata migrantë që arrijnë në bregdetin italian me varkat e tyre ose në bordin e anijeve të OJQ-ve ose vijnë nga toka.

Deri në fillim të nëntorit, rreth 144,700 emigrantë kishin arritur në Itali përmes Mesdheut. Në fillim të vitit, roja bregdetare italiane solli në bregdet 54 për qind të këtyre personave. Nuk dihet nëse ky numër ka mbetur kaq i lartë gjatë vitit.

Megjithatë, nëse planet e Melonit funksionojnë – së bashku qendrat mund të strehojnë 3,000 njerëz dhe Kryeministri pret që 36,000 emigrantë do të kalojnë çdo vit procesin e azilit atje – “zgjidhja e Shqipërisë” mund të japë një kontribut të rëndësishëm në lehtësimin e qendrave të migrimit gjithmonë të mbingarkuara brenda Italisë.

Është e paqartë nëse emigrantët do të izolohen

Ligjërisht, qendrat do të modelohen sipas rregulloreve për ambasadat në tokën italiane dhe procedurat e azilit do të kryhen nga zyrtarë italianë. Është planifikuar që këto të kryhen në një procedurë të shpejtë që zgjat maksimumi 28 ditë.

Teksa ende nuk është bërë publik teksti i marrëveshjes, Meloni dhe Rama përshkruan disa detaje të saj. Megjithatë, shumë pyetje mbetën pa përgjigje – veçanërisht nëse kjo marrëveshje do të ketë sukses vërtet në reduktimin e migracionit nga Afrika e Veriut në BE. Në fund të fundit, ai nuk ofron një zgjidhje për problemin kryesor, me të cilin përballen vendet e BE-së kur bëhet fjalë për migracionin: dështimin e dëbimeve.

Ajo që dihet deri tani është se Shqipëria po i jep Italisë territorin mbi të cilin do të ndërtohen dy qendrat e pritjes. E para do të ndërtohet në qytetin port të Shëngjinit, ku do të mbërrijnë emigrantët, do të identifikohen dhe regjistrohen. Qendra e dytë do të jetë në Gjadër, pak kilometra më tutje, ku njerëzit do të presin që të kryhet procedura e azilit.

Është ende e paqartë nëse emigrantët do të lejohen të jenë të lirë nga qendrat e pranimit. Ndërsa komentet e Ramës sugjerojnë se nuk duhet të jetë kështu, qeveria italiane së fundmi nuk ka arritur të izoloi emigrantët në qendrat italiane gjatë procesit të tyre të azilit. Gjyqtarët italianë nuk ranë dakord për izolimin dhe liruan emigrantët.

Emigrantët që marrin një vendim pozitiv për azil do të dërgohen në Itali – gjë që tregon një ndryshim të madh me “zgjidhjen e Ruandës” të planifikuar nga qeveria britanike. Ajo që mbetet e paqartë, megjithatë, është se çfarë ndodh me njerëzit, kërkesat e të cilëve për azil refuzohen.

Sepse edhe Italia po dështon t’i dëbojë ata – ashtu si pjesa tjetër e vendeve të BE-së. Kryesisht sepse vendet e origjinës nuk bashkëpunojnë me autoritete e dëbimit. Prandaj mund të supozohet se dëbimet nga Shqipëria gjithashtu ka të ngjarë të dështojnë.

Asnjë shkelje e ligjeve të BE-së

Megjithatë, në një intervistë për gazetën italiane “il Fatto Quotidiano”, Rama tha: “Nëse Italia nuk arrin të kryejë dëbimet, do të duhet të marrë mbrapa”. Megjithatë, a do të ishte ky efekti parandalues i qendrave të azilit drejt vendeve të tjera të BE-së, sepse migrantët atëherë – ashtu si sot – do të niseshin drejt BE herët a vonë.

Eksperti i marrëveshjes së migracionit Gerald Knaus shkon edhe më tej në një intervistë për WELT: “Nuk e kam të qartë se çfarë kuptimi sheh Italia në marrëveshje, sepse nuk do të çojë në uljen e migracionit. Sepse perspektiva për t’u çuar në Shqipëri, nuk do të ketë një efekt frenues për emigrantët.” Në fund të fundit, Shqipëria është më afër Evropës Qendrore sesa Greqisë.

Megjithatë, Knaus nuk e sheh marrëveshjen si një shkelje të ligjeve evropiane, pasi Shqipëria duhet të konsiderohet një port i sigurt në të cilin mund të sillen emigrantët e shpëtuar nga fatkeqësia në det . Përveç kësaj, me këtë zgjidhje, kërkesat për azil do të procedoheshin në tokën italiane – edhe pse në këtë rast ndodhen brenda Shqipërisë.

Ky është gjithashtu një ndryshim i madh me marrëveshjen midis Britanisë së Madhe dhe Ruandës, ku përpunimi do të bëhej në Ruandë.

Nga Gjermanishtja: Sh. Ramabaja

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Sekretari Blinken në G7; qëndrim i bashkuar për luftën Izrael-Hamas

U mbyll kampi Liya në Bondsteel: Një grup afganësh mbetet ende në Kosovë