in

Kushdo që beson se Putinit i intereson vetëm Ukraina, duhet ta shohë këtë dokumentar

Autorja Beate Strobel

Trekëndëshi i hekurt i tmerrit: Një dokumentar i televizionit Arte shpjegon afërsinë në rritje midis Rusisë, Kinës dhe Iranit. Dhe përshkruan një version të frikshëm të së ardhmes së afërt.

 

Nga këndvështrimi rus , bota është ndryshe. <a href="https://www.focus.de/orte/china/" target="_blank" title="Lufta e Ukrainës – Zërat dhe zhvillimet: Hendeku shumë i madh: Kina refuzon të marrë pjesë në konferencën e paqes për Ukrainën”>Lufta në Ukrainë? “Një luftë po zhvillohet kundër nesh dhe ne jemi të detyruar të reagojmë,” thotë Sergei Karaganov, këshilltar i presidentit rus Vladimir Putin për politikën e jashtme dhe mbrojtjen. “Ne ” Ne nuk po luftojmë kundër Ukrainës, por po luftojmë kundër NATO-s dhe kundër Perëndimit dhe do të fitojmë.

Fjalë të forta që mund të hidhen poshtë si mburrje e vjetër, si një përpjekje për t’i dhënë sulmit rus ndaj Ukrainës një kuptim më të madh dhe një narrativë të lirë – dhe për të justifikuar në mënyrë parandaluese veprime të mëtejshme kundër anëtarëve të NATO-s: NATO është “një aleancë agresoresh”, thotë Karagov. Dhe Rusia duhet të mbrohet kundër tyre, nëse është e nevojshme në tokën ukrainase: “Tani ne po e ndëshkojmë këtë organizatë banditësh. Ne nuk do ta lejojmë më atë të zgjerojë sferën e saj të kontrollit.”

Fakti që elita politike në Rusi mendon kështu, ose të paktën e përhap këtë mendim, është tmerr. Por ajo që është edhe më fatale është se dy shtete të tjera autokratike, Kina dhe Irani, po pozicionohen kundër Perëndimit. Ka unitet në përpjekjet për të “ndërtuar një botë ekonomikisht më të qëndrueshme dhe më të drejtë”, njofton Karaganov, krejtësisht pa ironi.

Urrejtja ndaj SHBA-së mban të bashkuar treshen fatale

Lufta në Ukrainë nxori në dritë këtë aleancë fatkeqe, postulon dokumentari Arte “Rusia, Kina, Irani: Fronti kundër Perëndimit” (i disponueshëm në bibliotekën mediatike deri më 27 qershor). Ekspertët politikë që thonë fjalën e tyre bien dakord: fuqia ekonomike e Kinës, paskrupulloziteti ushtarak i Rusisë dhe fanatizmi fetar i Iranit, të gjitha përbëjnë një përzierje shumë problematike për Perëndimin.

Që nga viti 2023, Irani ka qenë gjithashtu pjesë e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO), e cila u themelua në vitin 2001 dhe e cila, përveç Rusisë dhe Kinës, përfshin edhe vende si India, Kirgistani, Kazakistani dhe Pakistani. Flitet për një “trekëndësh të hekurt” midis Pekinit, Moskës dhe Teheranit, i cili është i ankoruar nga urrejtja ndaj SHBA-së dhe një neveri e përbashkët ndaj idesë demokratike.

Dokumentari flet për një “bromance” midis Putinit dhe Xi Jinping, për një miqësi të vërtetë mes burrave – me Iranin si një djalë disi të çuditshëm, por që lejohet të luajë së bashku, sepse mund të jetë i dobishëm.

Lufta hibride në kohë të supozuara paqësore

 

Perëndimi nuk donte të shihte këtë për një kohë të gjatë – shumë gjatë. Joe Biden, një senator në Moskë në fund të viteve 1990, e përshkroi një afrim ruso-kinez si të pakuptimtë. Një arrogancë që një ditë mund t’i kushtojë shtrenjtë botës perëndimore. Ose siç thotë pëshpëritësi i Putinit Karaganov: “Mund të mëshirohet vetëm aftësitë intelektuale të elitës amerikane”.

Nuk duhet domosdoshmërisht të jetë luftë e armatosur. Sulmet e hakerëve, fushatat e dezinformimit, ndërhyrjet në zgjedhje, trollet – të gjitha këto përpjekje ruse kanë një qëllim: të shkaktojnë kaos në vendet perëndimore dhe të destabilizojnë demokracinë. Nëse shikoni debatet në mediat sociale, ose shikoni kanale të ndryshme, Telegram, mund të shihni shpejt se sa të suksesshme kanë qenë këto masa përçarëse.

A është Suedia destinacioni i ardhshëm i Rusisë?

Në vitin 2023, CIA dhe agjencitë e tjera të inteligjencës perëndimore i kanë vendosur regjimet e Rusisë, Kinës dhe Iranit në krye të kërcënimeve më të mëdha të botës perëndimore. Suedia është në krye të listës së objektivave të mundshëm të sulmeve të Rusisë, raporton dokumentari. Djegiet e Kuranit në Stokholm në vitin 2023, pas të cilave Rusia ka shumë të ngjarë, kanë për qëllim krijimin e ndjenjave në vendet islame kundër vendit skandinav dhe ndarjen e NATO-s. Në ditët e sotme, lufta fillon shumë përpara fillimit zyrtar të luftës.

Kushdo që beson ende se Rusia ka qëllime të mira, le ta dëgjojë pak më shumë Sergei Karaganovin: “Demokracia është padyshim një nga format më të këqija të qeverisjes që ekziston”, thotë ai me buzëqeshje dhe njofton: “Ne po zhvillojmë një koncept të ri të njeriut. Të drejtat që do të korrespondojnë me nevojat e vërteta të njerëzve dhe humanizmin e ri në masën më të madhe të mundshme.

 

Nga Gjermanishtja: Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Ushtria izraelite vë në shënjestër tunelet e Hamasit në kufirin mes Gazës dhe Egjiptit

Perëndimi po e ndërron kursin ndaj Ukrainës, sinjal që Kosova të punoj në shpërbërjen e Serbisë