in

"Kush mbjell terror, do të korr terror"

 

Politikanët e shohin Putinin të dobësuar pas sulmit. Sipas politikanëve gjermanë të huaj dhe të mbrojtjes, sulmi në sallën e koncerteve pranë Moskës ekspozoi dobësinë e Putinit. Përfaqësuesit e Unionit, SPD dhe FDP kanë frikë nga sulme më të dhunshme ndaj Ukrainës, si një shpërqendrim për Kremlinin.

 

Sipas nënkryetarit të grupit parlamentar të Unionit, Johann Wadephul, sulmi në një sallë eventesh pranë Moskës është një shenjë dobësie nga ana e presidentit rus Vladimir Putin. Politikani i CDU paralajmëroi se Putini mund të përpiqet të kompensojë këtë përshtypje me sulme më masive në Ukrainë. Rusia “ka treguar dobësinë e saj”, tha Wadephul për rrjetin editorial Gjermani (RND).

“Pas mungesës së suksesit në Ukrainë dhe grushtit të shtetit pothuajse të suksesshëm të Prigozhin, ky është një lajm shumë shqetësues për Putinin. Ekziston frika se ai do të përgjigjet me më shumë bujë në Ukrainë.”

Wadephul e dënoi sulmin si “të neveritshëm”. Ajo tregon se rreziku i terrorit islamik nga Shteti Islamik (IS), Al-Kaeda, Hamasi dhe Hezbollahu nuk është shmangur. “Ne jemi të këshilluar që të rrisim ndjeshëm përpjekjet tona për sigurinë.”

“Rusia po e përhap vetë terrorin”

Kryetari socialdemokrat i Komisionit për Punë të Jashtme në Bundestag, Michael Roth, shprehu dhimbjen e tij për viktimat e sulmit, por në të njëjtën kohë u kujtoi atyre se vetë Rusia po përhap terror. “Kushdo që mbjell terror, do të korrë terror”, tha Roth për RND. “Me gjithë dhimbjen tonë për kaq shumë viktima të pafajshme në Moskë, ne nuk duhet të harrojmë se vetë Rusia është një shtet terrorist që terrorizoi edhe një herë popullsinë civile ukrainase me sulme me raketa dhe dron mbrëmë”.

Kryetarja e Komitetit të Mbrojtjes së Bundestagut, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, e sheh sulmin terrorist pranë Moskës që vrau më shumë se 130 njerëz si një “goditje të rëndë” për autoritetet ruse të sigurisë. Kishte një paralajmërim për sulme, “madje konkretisht në lidhje me koncertet”, tha politikania e FDP-së për “Bild am Sonntag”. Është e pakuptueshme që nuk ka pasur masa shtesë sigurie. “Natyrisht, Putini duke e gjykuar plotësisht gabimisht gjendjen, nuk i mori seriozisht këto paralajmërime dhe tash do të përpiqet të shpërqendrojë prej tyre.” Shërbimet sekrete të SHBA-së dhe vendeve të tjera perëndimore kishin paralajmëruar tashmë për një sulm të afërt në fillim të marsit. Udhëheqësi i Kremlinit Putin i hodhi poshtë paralajmërimet si një provokim perëndimor.

Nga Gjermanishtja: Sherif Ramabaja

Burimi: ntv.de, mau

Lini një Përgjigje

UET Press jo vetëm një shtëpi botuese, një faktor në zhvillimin e shoqërisë

Nëse qeveria dhe opozita sillen kaq butë ndaj islamit, do të kërkoj ndihmën e ambasadave amerikane, angleze dhe gjermane