in

Ku gjenden laboratorët e drogës në Kosovë?

Aksioni i policisë malazeze në Rozhajë dhe zbulimi i magazinës ilegale me cigare konfirmoi atë që policët e folën për herë të parë rreth një dekadë e gjysmë më parë, kur u pushuan nga puna.

Një ish-polic për mediumin malazez ‘RTCG’ ka thënë se ato depo, në të cilat ka të gjitha llojet e mallrave të akcizës, shumë shpesh janë të siguruara nga persona të armatosur dhe janë në të dyja anët, pra në Rozhajë dhe në Kosovë, përcjell Gazeta Insajderi.

“Në Kosovë ka ushtri të tërë kriminelësh të armatosur që e kanë vetëm këtë punë dhe sigurisht që nuk do të lejonin që të shpërbëheshin aq lehtë. Edhe policia ndërkombëtare e di se do të ishte veprim shumë i rrezikshëm”, thotë ky bashkëbisedues.

Sipas tij, një nga magazinat më të mëdha të tilla, me një fabrikë të përpunimit të drogës, gjendet në zonën ndërmjet fshatrave Shirokë, Leshan dhe Gjinoc afër Suharekës.

“Koordinatat e fshatit Shirokë janë DM 8508/8797. Nga aty deri në fshatin Lutogllavë, i cili është edhe i rëndësishëm për prodhimin dhe kontrabandën e drogës, janë vetëm pesëmbëdhjetë kilometra”, thotë tutje ish-zyrtari.

Ai sqaron se në atë zonë, në mes të fshatit Leshan dhe Gjinoc, gjendet një plantacion i madh me hashash, me sipërfaqe rreth një hektar.

“Fshati Leshan ndodhet në koordinatat DM 8119/8455. Sipas të dhënave operative, plantacioni është në atë zonë”, thotë tutje ai.

Në trekëndëshin e këtyre tre fshatrave është edhe një laborator, pra një fabrikë për përpunimin e hashashit, me kapacitet prej katër tonësh në ditë dhe aq, thotë ai, është gjithmonë në depo.

Një tjetër depo e madhe ilegale në Kosovë, sipas tij, gjendet në Tërnoc të Madh, e cila është një depo e heroinës.

“Ka edhe një magazinë dhe një laborator për përpunimin dhe paketimin e heroinës. Kapaciteti i kësaj fabrike është dy tonë e gjysmë, aq sa ka në magazinë në çdo moment”, thotë një burim nga policia malazeze.

Ky burim pohon se një tjetër depo e madhe ilegale e mallrave kontrabandë gjendet në afërsi të fshatit Pepiq, ndërmjet Rozhajës dhe Pejës, në territorin e Kosovës.

“Koordinatat e këtij vendi janë DN 2823/3105. Këtu kryesisht kontrabandohen mallra me akcizë, kryesisht cigare dhe kafe”, thotë një burim nga policia malazeze.

Ai pohon se droga ruhet edhe në magazinë ilegale në këtë lokacion dhe se kjo rrugë alternative përdoret shumë.

“Mund të thuhet se po përdoret në maksimum, për të shmangur policinë kufitare në Kulë”, sqaron ky burim.

Duke qenë se janë të mbyllura edhe rrugët alternative në Çakor, një sasi e madhe mallrash të deponuara ndodhen në territorin e Malit të Zi, në fshatrat poshtë atij mali, ndërsa në anën tjetër të kufirit, magazinat ndodhen në fshatrat Bogë Hadzoviq.

Në këtë fshat të fundit, siç pohon bashkëbiseduesi, ndodhet një kasolle e një krimineli të njohur me origjinë nga Kosova. Ajo vilë shërben si magazinë për mallrat e kontrabanduara në kohë joproduktive, për shkak të motit të keq.

“Dhe zogjtë e malit e dinë se malli nga këto magazina në Kosovë dhe shumë të tjera kalojnë transit nëpër Mal të Zi”, thotë ky bashkëbisedues.

Ish-punonjësit e policisë nga Rozhaja kanë zbuluar kohë më parë se në vendlindje dhe rreth tyre kishte një numër të madh magazinash ilegale. Ata e dokumentuan me fotografi të realizuara edhe në magazinë e një fabrike në Rozaj, ku shihej qartë se kushedi sa paketa cigare ishin të ruajtura.

Policët kufitarë të shkarkuar publikisht i prezantuan publikut të gjerë një sasi të madhe informacionesh dhe informacione pak të njohura për kontrabandën ndërkufitare, veçanërisht drejt Kosovës. Ata ishin të parët që filluan historinë me fabrikën e duhanit në Mojkovc, duke zbuluar se kontrabanda e cigareve bëhet tri herë në javë, se nuk ka rregulla se në cilat ditë bëhet.

Ata treguan gjithashtu se si u ndalohej patrullimi i Kullës dhe vendeve të tjera ku bëhej transporti kryesor i mallrave kontrabandë dhe se si ishin strehuar në mënyrë që kontrabanda të vazhdonte pa probleme. Ata dëshmuan edhe për shumë raste të raportuara të kontrabandës dhe personave të kapur në kontrabandë, si për shembull një çift nga Kosova që sillnin drogë në monumentin e vjetër në malin e Halës dhe se kush e merrte atë nga pala malazeze, por përkundër kësaj nuk u bë asgjë.

Është e vështirë të thuhet se sa ishte përmasa e kontrabandës dhe sa depo ilegale kishte para pesëmbëdhjetë vjetësh në Rozhajë dhe gjetkë në Kosovë dhe sa ekzistojnë edhe sot. /Insajderi.org/

Gjinoclaborator i drogësLeshan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Bild: A po e planifikon Putini luftën e ardhshme në Kosovë?

Përmbledhja e poezive të Mevi Rafunës nga lufta e Kosovës 98-99 në gjuhën angleze