in

Kievi heq shtetrrethimin ndërsa luftimet vazhdojnë

Në Kiev ka kaluar ora 8 e mëngjesit dhe banorët e kryeqytetit ukrainas tani mund të të largohen nga strehat nëntokësore ku kanë qëndruar, pasi shtetrrethimi gjatë fundjavës është hequr, shkruan BBC

Dyqanet ushqimore dhe transporti publiK do të hapen, megjithëse trenat e metrosë do të lëvizin shumë më rrallë se zakonisht. Në fundjavë ka pasur shpërthime të shumta, kryesisht në periferi të Kievit. Por pavarësisht përpjekjeve të shumta kryeqyteti mbetet në duart e Ukrainës.

Megjithatë, zyrtarët e Kievit kanë paralajmëruar se lufta është larg përfundimit, pasi luftimet në rrugë vazhdojnë pothuajse në çdo lagje të qytetit. Zyrtarët shtetërorë thonë se ata në Kiev do të zgjohen për të parë një peizazh qyteti që është shumë i ndryshëm nga ai me të cilin janë mësuar.

Kur të largoheni nga qyteti pas orës 8 të mëngjesit, do të shihni fortifikime, antitank dhe fortifikime të tjera në rrugët e Kievit. Ora policore do të fillojë sërish në orën 22:00 dhe do të zgjasë deri në orën 7 të mëngjesit të nesërm.

Por banorët janë këshilluar që të mos largohen nga shtëpitë gjatë ditës./abcnews.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Edhe sot borë, por kjo është dita kur rikthehet dielli në vendin tonë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada Mbretërore Norvegjeze nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi