in

Jutarnji list (Zagreb): Rusët krijuan skandal në kufi!"

“Vuçiq prodhoi krizë në Kosovë, ai po e bën lojë të rrezikshme. Ai ma kujton Milosheviçin”, tha Zharko Koraç.

Tensionet në veri të Kosovës nuk kanë të ndalur për një javë tjetër. Serbët në zonë po protestojnë, të pakënaqur me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të zëvendësuar targat në automjete. Pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak janë ende të bllokuara, dhe njësitë speciale të ROSU të Policisë së Kosovës janë në terren. Për dhjetë vitet e fundit, kujtdo që hyn në Serbi nga Kosova me automjet i është dashur të heqë targat e Kosovës dhe t’i zëvendësojë ato me provë, të cilat kushtojnë rreth 5 euro. Nëntë ditë më parë, Kosova filloi të aplikonte të njëjtën masë për shoferët nga Serbia, gjë që ka tensionuar marrëdhëniet mes dy vendeve. – Përvoja e gjithçkaje që ndodhi në ish -Jugosllavi na paralajmëron se duhet të jemi shumë të kujdesshëm, tha Zarko Koraç, ish -zëvendëskryeministër serb gjatë mandatit të Zoran Gjingjiç, në emisionin HTV Otvoreno të drejtuar nga Mislav Togonal. – Unë kurrë nuk mund të them se e gjithë kjo është një lojë politike që do të përfundojë në një lloj kompromisi, tha Koraç, duke shtuar se targat u diskutuan në Bruksel pesë vjet më parë.- Ai nënshkroi se një marrëveshje do të arrihet pas pesë vjetësh. Dhe kanë kaluar pesë vjet. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se zgjidhja e vetme është fillimi i vendosjes së targave të përkohshme në automjetet nga Serbia, ose se automjetet nga të dy vendet mund të kalojnë lirshëm pa asnjë formalitet kufitar. Paradoksi është se këtë krizë e ka prodhuar vetë Vuçiqi. Ai e ktheu me mjeshtëri dhe tha se Kosova nuk zbatoi dispozita të tjera të Marrëveshjes së Brukselit. Kjo është e vërtetë, por unë me të vërtetë nuk shoh ndonjë arsye pse kjo nuk mund të zgjidhet në mënyrën më të thjeshtë të mundshme, dhe kjo është që një automjet me targa të Kosovës të kalojë nëpër Serbi. Në një univers tjetër, ku njerëzit janë racionalë, Serbia do të përfitonte nga kjo. Shumë automjete nga Kosova kalojnë vetëm përmes Serbisë sepse Kosova ka shumë punëtorë që punojnë në Evropën Perëndimore. Ata do të blinin karburant, do të paguanin tarifa, Serbia sigurisht që do të kishte ndonjë përfitim ekonomik. Problemi qendror është Vuçiq, i cili shfaqet në zonën e tretë si mbrojtës i serbëve të rrezikuar. Sigurisht, ai nuk distancohet nga Milorad Dodik, asnjë fjalë e vetme. Në Mal të Zi, përmes Kishës Ortodokse Serbe, është hapur një krizë e madhe. Dhe tani po shfaqet Kosova. Unë jam i interesuar se kur Vuçiq do të ndalojë së prodhuari kriza, të cilat duhet ta tregojnë atë si një lloj udhëheqësi serb, të paktën në këto zona përreth. Kjo është një lojë shumë e rrezikshme në planin afatgjatë. Ka të bëjë me faktin se ata duan ta vënë në fron atë, të cilën ai gjithashtu e dëshiron, si një lloj udhëheqësi të një “bote serbe”, imagjinare, e cila është plotësisht e paqartë se çfarë do të përfaqësonte në të vërtetë. Është e qartë se duke prodhuar ose mbështetur krizat në lagje, ai dëshiron të promovohet si mbrojtës dhe udhëheqës i madh i serbëve. Në rrethana të tjera, në një kohë tjetër, më duhet të them se më kujton disi Slobodan Millosheviçin, tha Koraç.Duke iu përgjigjur një pyetjeje për interesat e Rusisë në gjithçka, Koraç tha se ambasadori rus ishte në kufi me Kosovën. – ishte një skandal i qartë. Aty nuk kishte asnjë ambasador tjetër të asnjë shteti tjetër. Kjo, së bashku me deklaratat e Ministrit të Jashtëm rus, është shumë mbështetje për Vuçiqin. Ata vazhdojnë të thonë se kjo krizë është shkaktuar nga Kosova. Nëse nuk do të kishte krizë, nuk ka gjasa që Rusia të ishte e pranishme në rajon, dhe mbi të gjitha në Serbi. Nëse nuk e ka prodhuar tashmë vetë, Rusia po nxit konflikt. Sjellja e Rusisë në këtë rast është e qartë dhe publike. Ata thonë: kriza u krijua nga Kosova, dhe të gjitha njësitë duhet të tërhiqen, tha Koraç, dhe ai pyet veten pse Vuçiç e nënshkroi atë pesë vjet më parë në kuadër të një pjese të marrëveshjes së Brukselit mbi tavolina, nëse nuk kishte ndërmend ta përmbushte marrëveshjen. Ai beson se nuk ka të ardhme me partinë aktuale në pushtet në Serbi. – Ne kemi një njeri që gradualisht po kthehet hapur në politikën që ai mbronte për 10 vjet. Ai ishte një anëtar shumë aktiv i Partisë Radikale Serbe dhe sekretar i përgjithshëm i partisë. Ai flet gjithnjë e më shpesh për rrezikimin e popullit serb. Pra, sipas tij, populli serb është i rrezikuar në BH, Mal të Zi, në veri të Kosovës, tha ai.Ish -oficeri i inteligjencës Ivo Luçiç, një profesor universiteti i cili gjithashtu punon në Institutin Kroat të Historisë dhe kohët e fundit është bërë një këshilltar special i Ministrit të Mbrojtjes Mario Banozic, shpjegon se fraza “bota serbe” është e njohur që nga shekulli i 19 -të. Bëhet fjalë për një lidhje kulturore, shpirtërore të anëtarëve të një kombi, kombi, thotë ai. – Kjo nuk është diçka e re në botë. Ekziston edhe bota franceze, ajo britanike, ajo turke. Kur bëhet fjalë për ndonjë lidhje kulturore, shpirtërore, gjuhësore, atëherë kjo nuk është asgjë problematike. Kjo është mjaft e justifikuar. Sidoqoftë, këtu Vulin dha një dimension politik, madje edhe një shumë agresiv. Ai tha se ishte çështje e bashkimit të tokave serbe, domethënë që të gjithë serbët do të jetonin përsëri në një shtet. Ai foli për lidhjen e serbëve dhe se procesi i bashkimit kishte filluar dhe se askush nuk mund ta ndalonte më. Sigurisht, ai ia drejtoi këtë Vuçiqit, se ai është në krye të atij procesi, tha Luçiq.Ai vuri në dukje se pas deklaratave të Vulin, Vuçiq nuk u distancua nga kjo.- Historia e “botës serbe” pas gjithçkaje që kaluam në vitet 1990, gjithmonë tingëllon keq, çfarëdo që të mendojë dikush me këtë, shtoi ai dhe theksoi se Kroacia nuk ka frikë nga kjo.- Ne e kemi zgjidhur në mënyrë efektive problemin që kishim me “botën serbe”. Sot jemi në një situatë ku mund të na shqetësojë pak, mund të na provokojë pak, mund të na kujtojë disa kohëra të kaluara, por Serbia nuk ka absolutisht asnjë kapacitet të kërcënojë Kroacinë dhe të jetë problem për Kroacinë, në mënyrën si dikur, tha ai. Ai thotë se Vulin tha se tre qëllimet e “botës serbe” janë: zgjidhja e çështjes kombëtare të serbëve, parandalimi i krijimit të një Shqipërie të madhe dhe parandalimi i pogromeve kundër serbëve.Historiani Tvrtko Jakovina nga Fakulteti Filozofik në Zagreb beson se do të ishte pak e tepërt të pritej një përshkallëzim të situatës në Kosovë për shkak të targave në veturave.- Nëse do të kërkohej momenti i duhur, kur një veprim i papritur mund të pushtonte veriun e Kosovës dhe të befasonte aktorët e tjerë të zënë në vende të ndryshme, atëherë ky ndoshta do të ishte një moment më i mirë sesa ishte një vit më parë ose çfarë do të jetë më vonë, tha ai.- Nëse diçka do të ndodhte të ndryshonte në veri të Kosovës, në aspektin e demarkacionit ushtarak, kjo do ta vendoste Serbinë në një situatë sanksionesh dhe kërcënimesh, shtoi Jakovina.Ermina Lekaj Përljaskaj, anëtare e parlamentit për pakicën kombëtare shqiptare, prezantoi informacionin e fundit që ka në lidhje me situatën në Kosovë. Forcat speciale të Kosovës janë në kufi, duke ruajtur rendin dhe paqen publike.- Ka shumë qytetarë nga Serbia që punojnë në Kosovë dhe që udhëtojnë atje, dhe anasjelltas. Vuçiq disi arriti të dërgojë vullnetarët e tij për të ruajtur qytetarët e kombësisë serbe në Kosovë. Ata janë ata që janë përgjegjës për të bërë teprime të tilla dhe për të çuar në konflikte të tilla të mundshme, tha Lekaj Përljaskaj.- Unë mendoj se qeveria e Kosovës me të vërtetë po përpiqet të ruajë paqen dhe mendoj se nesër ata do të punojnë në negociatat për ta vendosur atë sa më shpejt të jetë e mundur. Mund të them gjithashtu se Vuçiq po përpiqet të marrë “pikë” në vendin e tij me këtë teatër. Ne e dimë se do të ketë zgjedhje në Serbi, kështu që ai dëshiron të tërheqë vëmendjen në këtë mënyrë, tha Lekaj Përljaskaj.Duke folur për marrëdhëniet midis Kroacisë dhe Kosovës, ai thotë se marrëdhëniet politike janë të mira, dhe se ato mund të jenë më të mira ekonomikisht. Në Kroaci ka rreth 30,000 shqiptarë. Shumica prej tyre janë nga Kosova, thotë Lekaj Prljaskaj, duke shtuar se shumë prej tyre dhanë një kontribut të madh gjatë Luftës Atdhetare.Vlatko Cvrtila, rektor i Universitetit Vern, beson se do të ketë de-përshkallëzim mes Kosovës dhe Serbisë. Në një takim nesër në Bruksel, disa tema që duhet të jenë në tryezë ka të ngjarë të hapen, por situata aktuale mund të errësojë disa tema që mund të jenë të pakëndshme për njërën anë ose tjetrën, tha ai.- Kjo nuk është hera e parë që kjo ndodh. Nëse i shikojmë negociatat në vitet e fundit, atëherë mund të shohim se në një moment, kur u krijua një klimë ndërkombëtare që mund të rrisë presionin në njërën ose në anën tjetër për të arritur një rezultat të caktuar, ndodh një ngjarje dhe më pas një ose pala tjetër heq dorë. Kjo është bërë më shpesh nga Presidenti i Serbisë, thotë Cvrtila dhe shton se tani nuk është i mundur asnjë përparim që mund të interpretohet si dobësi e Presidentit Vuçiq, pasi ai është duke pritur për zgjedhjet.- Pra, ai duhet ta kthejë çdo situatë në një lloj fitoreje të tijin. Ai i dha një ultimatum NATO -s, për shembull, por nuk shpjegoi përmbajtjen e ultimatumit. Ai me shumë shkathtësi manipulon ngjarje të caktuara. Ai do të vazhdojë ta bëjë këtë, tha Cvrtila, i cili nuk pret shumë përparim.Ai thotë se do të ishin të mundshme nëse do të kishte presione të forta ose ata që kanë argumente të forta për të krijuar presione.- Në këtë moment, nuk është BE. BE nuk ka hequr dorë, por po shmang çdo lëvizje që mund të çojë në përkeqësimin e mëtejshëm të situatës, tha Cvrtila.  

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Presidentja Osmani nënshkruan amendament të marrëveshjes me SHBA-të, Kosova përfiton 3 milion dollarë shtesë

“Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit, mburrja boshe e Vuçiç për krizën në veri të Kosovës, shteti i vetëm që mund të sjellë rregull”