in

James Rubin – ShBA-të zhgënjehen nëse marrin pushtetin wehabistët.

 James Rubin, ish- zëdhënësi i Madelein Albright gjatë luftës së Kosovës, në ligjëratën e tij në Prishtinë, në vjeshtën e 2013, fiks para dhjetë viteve, paralajmëroi shqiptarët se – “SHBA do të zhgënjehej shumë nëse beteja për lirinë në Kosovë përfundon në një tendencë të marrjes së pushtetit nga grupe fetare ekstremiste të identifikuara me Vehabizmin”: 

– “Njëra nga gjërat më të tmerrshme është përhapja e vehabizmit si rezultat i financimit të xhamive dhe shkollave fetare nga predikuesit ekstremistë. Por, më e keqja do të ndodhte po të mos intervenonte Perëndimi, kurse në Kosovë dhe Bosnjë kemi intervenuar në kohën e duhur duke parandaluar këta njerëz të involvohen sikur në rastin e Sirisë dhe Irakut pas rënies së Sadamit”.

* Vehabistët nuk janë në pushtet, por pyetën për çdo gjë nga të gjitha nivelet e organizimit në Kosovë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

“Booker” i jepet shkrimtarit irlandez Paul Lynch, 4 vjet për të shkruar romanin fitues

Ibrahim Rugova: Pavarẽsia kombẽtare me 28 nẽntor 1968!