in

Gjermania tronditet nga skandal i shkaktuar nga Von der Leyen, kreu i sotëm i Komisionit Evropian

 Ministritë gjermane shpenzojnë qindra miliona euro në kompani këshilluese. Një ekstravagancë e tillë duhet të marrë fund

Sipas gazetës Der Spiegel, Komiteti i Buxhetit i Bundestagut gjerman llogariti se vetëm vitin e kaluar (2019), ministritë gjermane pagoi rreth gjysmë miliardi euro për ekspertë të ndryshëm të jashtëm dhe kompani këshilluese për shërbimet e tyre.

Ky skandal filloi me zbulimin se presidentja aktuale e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kur u bë Ministre gjermane e Mbrojtjes, pothuajse menjëherë shkaktoi një skandal që tani quhet “këshilltarja e çështjeve”. Por Komiteti i Buxhetit ka përcaktuar se Ministria e Mbrojtjes nuk është e vetmja, madje as ministria që paguan më shumë për kompanitë e konsulencës, shkruan Deutsche Ëelle.

Politikania e partisë CDU Ursula von der Leyen u zgjodh presidente e Komisionit Evropian në 2019 sapo filluan të mbërrinin raportet zyrtare mbi pagesat në Ministrinë e Mbrojtjes për shërbimet këshilluese. Një vit pasi ajo u bë ministre në 2013, ajo emëroi Katrin Suder sekretare shteti në atë ministri me detyrën e reformimit të strukturave në ushtrinë gjermane. Janë edhe fëmijët e ministres që paguhen nga buxhti i shtetit  Detyra ishte jashtëzakonisht e vështirë: për dekada, Bundesëehr zhvilloi paralele dhe institucione që ende e kishin të vështirë të mbanin mend se cili ishte qëllimi i tyre, por të gjitha degët e ushtrisë këmbëngulën në pozicionet “e tyre”. Prandaj sekretarja e re thirri një firmë këshillimi në të cilën kishte punuar deri vonë: McKinsey.Me kalimin e kohës, kjo u shndërrua në një shumë të madhe që mori kompania konsulente, sepse u dëgjua që disa prej atyre këshilltarëve marrin pagesa deri në 2,000 euro në ditë. Veçanërisht problematike ishte fakti që fëmijët e Ministrit Von der Leyen gjithashtu punuan në McKinsey në atë kohë.Afera u mor zyrtarisht nga Komisioni Hetimor i Bundestag, i cili paraqiti një sasi të madhe dokumentesh: 4,600 libra regjistri, por për lehtësimin e Demokratëve të Krishterë, zbuloi se von der Leyen praktikisht nuk kishte nënshkruar kurrë një urdhër për një firmë konsulente. Pavarësisht kësaj, partitë e opozitës e konsiderojnë atë përgjegjëse për atë që ndodhi në ministrinë e saj, por inaugurimi i saj në Bruksel nuk i dha fund skandalit rreth pagesave për firma të ndryshme këshillimi.Skandal, por pa epilogJo vetëm për Presidentin aktual të Komisionit Evropian, sepse Komisioni Hetimor ka përcaktuar gjithashtu që një numër mesazhesh në telefonat zyrtarë të Ministrit janë fshirë. Ajo tha shkurtin e kaluar se “kishte një mbikëqyrje”, por ajo ende këmbëngulte në arsyetimin e punësimit të një kompanie konsulente. Sekretarja e Shtetit Suder, me kërkesën e saj, u largua nga Ministria e Mbrojtjes në fund të vitit 2018, dhe Ministri Von der Leyen gjithashtu i dha asaj një dekoratë për shërbimet e saj në lamtumirë. Sot, mban një pozicion drejtues në Këshillin Dixhital të qeverisë gjermane.Por komisioni i hetimit gjeti gjithashtu se ministria e mbrojtjes, ndërkohë, kishte “biznes normal të pamendueshëm” pa shërbimet e këshilltarëve. Der Spiegel dhe media të tjera kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur muajt e fundit se firma të tilla këshilluese tashmë po minojnë parimet themelore të demokracisë parlamentare duke “këshilluar” e drejtuar projekte, duke menaxhuar procese dhe madje duke shkruar ligje në ministri të tjera – edhe pse e vështirë për t’u bërë. përcaktojnë jo vetëm kompetencën, por edhe ekspertizën dhe paanësinë e këtyre këshilltarëve”. Mjafton!Siç vuri në dukje Komiteti i Buxhetit javën e kaluar, kjo praktikë nuk u ndal edhe pas skandalit: jo vetëm që ministritë gjermane dhe organet e tjera shtetërore paguanin rreth gjysmë miliardë euro në 2019 për shërbimet e kompanive këshilluese, por 186 milion u paguan në gjashtë muajt e parë për shërbimet e konsulentëve të jashtëm. Ministria e Brendshme, Horst Seehofer (CSU), shpenzoi 79.8 milion euro për shpenzime të tilla, por edhe Ministri i Financave, Olaf Scholz (SPD), pagoi 48.2 milion euro për këshilltarët.Përfundimi i Komitetit të Buxhetit është i shkurtër: qeveria gjermane duhet të paraqesë masa në muajt e ardhshëm që do të “ulin ndjeshëm” angazhimin e këshilltarëve të jashtëm. Nga mesi i qershorit të vitit të ardhshëm, secila ministri duhet të paraqesë një raport mbi masat që po marrin. Ndryshe, Komiteti i Buxhetit të Bundestag është gjithashtu përgjegjës për fondet e alokuara për ministritë dhe ku më pas mund të ndodhin korrigjimet, shkruan Deutsche Velle.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Një restorant arbëresh në zemër të Palermos

“Moderna” aplikon për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19