in

G7 kundërshton Rrugën e Mëndafshit të Kinës

 

Vendet e G7 duan të mbledhin miliarda për investime në vendet në zhvillim. Dhe u ofrohen atyre një partneritet transparent në kontrast me Kinën.

Në përgjigje të RrugësRe të Mëndafshit të Kinës , vendet e G7 miratuan një plan global të infrastrukturës për të mbështetur vendet e varfëra në samitin e tyre në Cornwall. Shtëpia e Bardhë njoftoi se vendeve të interesuara duhet t’u ofrohet një partneritet “i orientuar drejt vlerës” dhe të jet transparent. Vendet e G7 janë duke krijuar kështu një alternativë ndaj nismës rrugore të Kinës, e ashtuquajtura Rruga e Re e Mëndafshit, përmes së cilës Pekini po shtyn projektet e infrastrukturës në dhjetëra vende.

Nisma e kombeve kryesore të industrializuara perëndimore ka të bëjë me mbledhjen e qindra miliarda dollarëve para publike dhe private, për investime në vendet në zhvillim, tha një zyrtar i qeverisë amerikane në  Samitin G7 në Cornwall. Shtetet demokratike deri më tani nuk kanë siguruar një alternativë ndaj projektit të Pekinit, i cili karakterizohet nga presioni dhe mungesa e standardeve të sigurisë në punë dhe mjedisit. Para samitit, qeveria gjermane gjithashtu tha që vendet e G7, duhet të koordinojnë më afër investimet e tyre në Afrikë. Sidoqoftë, ende nuk janë bërë angazhime të qarta financiare.

“Nuk do të insistojmë nga vendet që duhet të zgjedhin, midis nesh apo Kinës”, tha një zyrtar amerikan. Përkundrazi, duhet të ofrohet “një vizion pozitiv, alternativ”, se cilin vendet mund të zgjedhin. Ajo qëndron në “kontrast të plotë, me mënyrën se si disa vende të tjera merren me përpjekjet për infrastrukturë”. Ai akuzoi Kinën për sjelljet e saj, që në fund i la shumë vende në gjendje më të vështirë se që ishin.

Krerët e shteteve dhe qeverive të SHBA , Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe, Italisë, Japonisë dhe Kanadasë kanë diskutuar çështje ekonomike dhe të politikës së jashtme që nga e Premtja. Pasdite do të ketë gjithashtu një diskutim rreth asaj se si vendeve të varfëra mund t’u jepet më shumë ndihmë në luftimin e pandemive. Sipas kryeministrit britanik dhe nikoqirit Boris Johnson, duhet të ketë një angazhim për të shpërndarë një miliard doza vaksinash të koronës. Në vendet e G7, furnizimi i vaksinave të popullatës së tyre, tashmë është siguruar kryesisht. Sidoqoftë, ndryshe nga SHBA dhe Britania e Madhe, BE tashmë kishte shpërndarë 150 milion doza vaksinash, në më shumë se 90 vende.

Shtetet e Bashkuara duan të përfshijnë kritikat ndaj Kinës në komunikatën përfundimtare

Të shtunën në mëngjes, Kina ishte tema kryesore e diskutimeve të politikës së jashtme. Për muaj me radhë, SHBA ka këmbëngulur në një kurs më të fortë të përbashkët, kundër qeverisë komuniste në Pekin nga aleatët e saj perëndimorë. Në samitin e G7, SHBA do të kërkoj gjithashtu masa konkrete kundër punës së detyruar në Kinë , sipas qarqeve amerikane. Kritikat ndaj Republikës Popullore duhet të përfshihen gjithashtu në komunikatën përfundimtare të takimit. Sidoqoftë, këtu ka mosmarrëveshje me Gjermaninë dhe Francën, për shembull, nëse Kina duhet të quhet vetëm si një konkurrencë dhe një kërcënim, apo në të njëjtën kohë si një partner i rëndësishëm.

Me iniciativën e saj të Infrastrukturës së Rrugës së Mëndafshit të Re të nisur në 2013, Kina dëshiron të forcojë tregtinë brenda Azisë, si dhe me Evropën dhe Afrikën. Si pjesë e projektit shumë miliarda dollarësh, më shumë se 100 vende kanë nënshkruar tashmë marrëveshje bashkëpunimi me Republikën Popullore për ndërtimin e linjave hekurudhore, rrugëve dhe porteve. Kritikët kanë frikë se qeveria në Pekin dëshiron të përdorë iniciativën e saj për të zgjeruar ndikimin e saj në ekonominë globale dhe, më e rëndësishmja, ndikimin e saj politik në vendet përkatëse.

Qeveria gjermane gjithmonë kishte reaguar në mënyrë të paqartë ndaj projektit. Nga njëra anë, Kina është gjithashtu një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Gjermanisë; Duisburgu është një nga terminuset e lidhjeve të Rrugës së Mëndafshit. Nga ana tjetër, qeveria gjermane dhe BE po bëjnë presion që evropianët, të kundërshtojnë projektin kinez me një alternativë. Për shkak se Kina është tani një nga investitorët më të rëndësishëm në Afrikë, për shembull, dhe po siguron rezerva të mëdha të lëndëve të para atje.

Presidenti i SHBA Joe Biden po merr pjesë në takimin e G7 për herë të parë, ndërsa Kancelarja Angela Merkel për herë të fundit pas 15 pjesëmarrjesh. Është hera e parë që nga viti 2019 që krerët e shteteve dhe qeverive të G7 mund të takohen përsëri direkt për shkak të pandemisë së kurorës.

Burimi: ZEIT ONLINE, Reuters, AFP, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Shqiptarët në gjashtë-shtatë breza dalin të krishterë

Shtetet e NATO-s tregojnë unitet ndaj Kinës dhe Rusisë