in

Doli në shitje libri: Kush e vrau Haki Tahën i Gani Mehmetajt

Për herë të parë botohen poezitë: Kosovës shqiptare, Hasan Prishtinës, Shkupit, Pejës, Mitrovicës, Hymni i djelmenisë gjakovare etj.

Kujtimet e personaliteteve të njohura të kohës: Lasgush Poradeci, At Zef Pllumi, Tahir Zaimi, dëshmitë e atyre që morën pjesë në organizimin e vrasjes si Prenk Gruda, Qazim Vula etj.

Lasgush Poradeci që e kishte njohur nga afër rrëfen për aktin burrnor të Haki Tahës: “ Një ditë, Haki Taha vajti në komitet dhe i tha rojës me pushkë që ruante te dera: “Lajmëroje Miladin Popoviçin se e kërkoj unë”. Pas pak, roja e lejoi të hynte brenda në komitet dhe atje, në zyrën e Miladinit, ai nxori koburen dhe ia numëroi të dhjetat mu në ballë.

Për herë të parë botohen poezitë: Kosovës shqiptare, Hasan Prishtinës, Shkupit, Pejës, Mitrovicës, Hymni i djelmenisë gjakovare etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Bosnja po përballet me ndarje

“Kur lideri i Xhemijetit, Nexhip Draga u sëmur, Pashiqi e dërgoi në spitalet e Vjenës”