in

Çmenduria zvicerane e EM: E kam pritur këtë moment për kaq shumë vite

Shefi i lajmeve Julian Rohrer, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Për vite me radhë, redaktori i FOCUS-Online dhe gjysmë zvicerani Julian Rohrer ka qenë i etur për ekipin kombëtar të Zvicrës. Dje ndodhi më në fund. Pas një slitë rul emocionues, Yann Sommer mbajti penalltinë e fundit – dhe të gjitha digat u prishën. Çmenduria Zvicerane EM është perfekte.

Një goditje, skishte gol, brohoritje! Dhe entuziazmi nuk njeh kufij. Kombëtarja Zvicerane, e njohur me dashuri në shtëpi si Nati, është për herë të parë në çerekfinale të një EM. Çmenduri Dhe pastaj gjithashtu, kundër kampionit në fuqi të botës. Por kjo është pothuajse një çështje e vogël për momentin. Zvicra është më tej!

Faza e grupeve në Zvicër ishte e përafërt, raundi i nokautit në të tretin nuk u zgjidh aspak. Dhe vetë loja dukej e vendosur nga minuta e 89-të. Një koleg më shkroi gjatë lojës: Si mund ta ngatërrosh atë në 90 sekonda? Po si mundesh Por futbolli ka ligjet e veta dhe një lojë tani zgjat 90 minuta. Në minutën e fundit zyrtare, Jokeri Mario Gavranovic tërheq nga 14 metra dhe gjuan, Zvicra përsëri në shpresë. Kompensim!

Vazhdimi: a do të ketë sukses ekipi kombëtar në atë të pabesueshmen?

 

Loja shkon në kohë shtesë dhe papritmas ekziston kjo ndjenjë: A do të ketë sukses ekipi kombëtar, në një të pabesueshme? Fitorja ndaj Francës? Kushdo që më pas shikoi gjuhën e trupit të Konfederatës Zvicerane e dinte se kishte diçka në ajër. Xhuxhi i futbollit, i cili ka dërguar lojtarë të lartë në ligat ndërkombëtare për vite me radhë, është i mirë për surpriza të tilla si një fitore kundër Anglisë, por gjithashtu disi u fut në mënyrën e tij përsëri dhe përsëri, shijon ajrin e triumfit.

Truri i mesfushës dhe shtylla kurrizore e ekipit, Granit Xhaka, thërret djemtë e tij së bashku. Ai betohet aq fort, sa që dialekti i tij zviceran madje mbyt për pak kohë atmosferën në stadium. Në sfond, trajneri i Francës , Didier Deschamps dhe ylli i Bayernit, Kingsley Coman, po maullojnë njëri-tjetrin, kështu që edhe lojtari i shekullit Paul Pogba duhej të ndërhynte, nëse u besoni komentuesve të ZDF.

Xhaka betohet në ekip, tifozët gjunjëzohen para televizionit

 

Vazhdimi ishte atëherë një lart e poshtë e ndjenjave, një lëkundje para dhe mbrapa në fushë – por ishte çmenduri zvicerane, pothuajse në mënyrë irracionale ata mbajtën besimin, se ata do të shenojnë histori sot.

Pastaj gjuajtja e penalltive. Xhaka sjell përsëri ekipin së bashku. Betohuni – dhe kushdo që e njeh historinë zvicerane, të betimit Rüetli, e di se konfederata i merr betimet seriozisht. Tifozët kanë kohë që janë gjunjëzuar, para televizionit në shtëpi. Të brohorisnin ekipin e tyre, i cili thjesht nuk është mësuar të jetë në gjysmëfinale ose finale. Për të cilët një çerekfinale është aq e veçantë, sa vetë titulli në këtë moment.

Çmenduri zvicerane EM: Kur Mbappé dështon, unë nuk mund të përmbahem

 

Nuk e di se çfarë u thoshte kapiteni Xhaka djemve të tij në atë moment. Ndoshta diçka si: “Djema, ky është shansi ynë i jetës. Merreni! ”Kur lojtarët u kapën nga kamerat, për mua ishte menjëherë e qartë: askush nga lojtarët e Nati (Kombëtares), nuk do ta lëshonte lehtë këtë shans. Ju duhet të besoni në fitore.

Dhe kur lojtari më i mirë i Francës Kylian Mbappé dështon te portieri Yann Sommer, unë nuk mund të përmbahem. Të gjitha vitet e brohoritjes dhe zhgënjimit me ekipin kombëtar në fund të fundit, i gjithë entuziazmi për lojtarët e mëdhenj që janë të suksesshëm në ligat ndërkombëtare, por disi dështojnë në Kupën e Evropës dhe Botës, hap terrenin.

Këto janë përralla futbolli dhe ne do të tregojmë për to, për një kohë të gjatë

 

Morali, zemra dhe shpirti zviceran, triumfon mbi klasën e Francës, madje disa do të thoshin: arrogancë. Këto janë përralla futbolli dhe ne do të tregojmë për to, për një kohë të gjatë.

Shënimi im i parë: Kur djali im, i cili logjikisht nuk u lejua të shihte ndeshjen e vonë, u zgjua gjatë natës si zakonisht, unë isha në gjendje t’i tregoja: Zvicra fitoi. Ai pastaj pyeti, i përgjumur: Sepse ne e vishnim fanellën gjithë ditën sot? Unë dua t’i përgjigjem atij se ishte një përpjekje e shkëlqyer për ekipin, që ata besuan në fitore, etj. Por kur sytë i mbyllen përsëri, unë thjesht pëshpëris: Po, saktësisht.

Shënim im i dytë: Unë jam djali i një zvicerani dhe një gjermani. Unë kam të dy shtetësitë, por jam rritur në Gjermani. Sa me fat që mund të bëj tifo, për një ekip tjetër sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Presidentja Osmani priti në takim raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon – Taubadel

Mbrëmje letrare- artistike për Gani Mehmetajn, fitues i çmimit “Kadare” 2021