in

Amfora antike të zbuluara nga ushtarët ukrainas

Në Odesa, ushtarët kanë bërë një zbulim të papritur gjatë punës fortifikuese – një numër amforash, anije të lashta të përdorura për transportimin e lëngjeve.

Sipas hetimeve të hershme, te raportuar nga ekipi amforat u bënë midis shekullit të katërt dhe të pestë para Krishtit.

Ushtarët ia dorëzuan amforat stafit në Muzeun Arkeologjik të Odessa të Akademisë Kombëtare të Shkencave të Ukrainës, të cilët kanë premtuar t’i shtojnë ato në koleksionin e muzeut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading…

0

Deputetja boshnjake: Turp për ju, deputetë shqiptarë

Gërvalla: Nuk ka çnjohje