in

300 gjermanë në Tiranë

Kastriot Dervishi

300 ushtarë gjermanë, të cilët posedonin 2 tanke e pak makina të blinduara ndodheshin në Tiranë në tetor-nëntor 1944. Mbanin një zonë të kufizuar në pritje të një force gjermane, me të cilën do largoheshin (si kudo nga Ballkani). Forca që pritej të vinte, në fakt u shpartallua nga aviacioni britanik në rrugën Elbasan-Tiranë. 

Prej 29 tetorit e deri më 17 nëntor 1944, megjithëse të rrethuar, 300 gjermanët mundën të organizojnë një qëndresë të çuditshme dhe u larguan nga Tiranë, kur nuk kishin më se çfarë të bënin këtu. Dëshmuan se partizanët nuk ishin të aftë të mundnin as 300 veta, duke mos i lënë asnjë fitore luftës së tyre. 

Hajd, gëzuar 17 nëntorin tani! Bëni sikur është bërë luftë e madhe heroike. Një foto tipike e kohës (pas berihait) e tregon bukur betejen e madhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Intervistë me zotin Berisha, pasi e shpalli ditën e Revolucionit !

Malli për Ekin…