in

“SHBA aktivizojnë ligjin e Luftës, britanikët dërgojnë ushtarë…

“Ukrainasit paralajmërojnë se presidenti rus Vladimir Putin së shpejti do të sulmojë edhe vendet e NATO-s. SHBA ka njoftuar dërgesa të shumta armësh dhe ka riaktivizuar një ligj të vjetër. A po vjen Lufta e Tretë Botërore?”, shkruan media zvicerane Blick, përcjellë “Bota sot”.

Lufta në Ukrainë hyn në një dimension të ri. Rreziku i përhapjes së tij në vende të tjera po rritet. Këshilltari presidencial ukrainas Serhiy Leshchenko (41) dha një paralajmërim të premten.

“Putini do të sulmojë gjithashtu vendet e NATO-s. Thjesht për të treguar se institucionet globale janë të dobëta. Putin jo vetëm që synon të fshijë Ukrainën nga harta, por edhe të shkatërrojë rendin global”, shkroi Leshchenko.

Ai nuk është i vetmi që është kaq pesimist. Guvernatori i Luhanskut, Sergiy Gayday (46) gjithashtu paralajmëroi për Blick, se Vladimir Putin (69) së shpejti do të sulmonte shtetet baltike dhe se Evropa do të duhej t’i kundërvihej Putinit.

“Përndryshe bombat do të hidhen në rrugët e Varshavës, Berlinit dhe qyteteve të tjera gjithashtu”, tha Gayday për Blick.

Provokimet shtohen

Paralajmërimet janë për shkak të disa shenjave: oligarkët po i bëjnë presion Putinit për të filluar “luftën e gjithanshme” dhe Moska po kërcënon të bombardojë politikanët perëndimorë që udhëtojnë në Ukrainë.

Rusët nuk i shmangen as Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së: Kur António Guterres (72) vizitoi Kievin të enjten, kryeqyteti u granatua për herë të parë në dy javë.

Përveç kësaj, Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë. Ekziston rreziku i një mungese të madhe furnizimi. Kryeministri i Polonisë Mateusz Moraëiecki (53) e përshkroi këtë hap si një “sulm të drejtpërdrejtë” ndaj vendit të tij.

Margarita Simonian (42), kryeredaktore e televizionit shtetëror dhe propagandës ruse, Russia Today, theksoi të enjten se Putini nuk do të dorëzohet kurrë. Kryepropagandisti i Moskës tha: “Ose do të humbasim nga Ukraina, ose do të fillojë lufta e tretë botërore. Mendoj se rruga e Luftës së Tretë Botërore është më realiste”.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov (72) e konfirmoi dhe tha për temën e luftës botërore: “Rreziku është serioz, është real, nuk duhet nënvlerësuar”.

Ukraina qëllon përtej kufirit

Edhe Perëndimi e ka mprehur masivisht tonin. SHBA-ja ka vendosur të jetë në gjendje të dërgojë armatim në Ukrainë dhe kërcënoi vendet e Evropës Lindore pa ndonjë formalitet të madh me një version të ri të ligjit të huadhënies. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Akti i Huadhënies së Presidentit Roosevelt ndihmoi në mposhtjen e nazistëve. Presidenti amerikan Joe Biden (79) planifikon investime prej 33 miliardë dollarësh.

Dhe Gjermania tani po furnizon gjithashtu Ukrainën me tanke. Britanikët dërgojnë gjithashtu 8000 ushtarë të tjerë në Evropën Lindore.

“Lend-Lease është një shprehje e njohurive që SHBA-të e shohin veten në një konfrontim epokal me Rusinë. Lufta e Ukrainës po bëhet teatri kryesor i luftës”, tha eksperti i sigurisë, Mauro Mantovani (58) për Blick.

Me sa duket, Ukraina tani ka filluar gjithashtu të sulmojë objektiva në Rusi.

Sipas informacioneve ruse, pikat kufitare në Krupez dhe në rajonin Bryansk janë granatuar me granatahedhës. Në fillim të prillit, Rusia fajësoi Ukrainën për një zjarr në një objekt magazinimi të naftës në Belgorod.

“Incidente të tilla mund të interpretohen si një përpjekje e palës ukrainase për të zgjeruar luftën në Rusi ose të paktën për të demonstruar aftësitë e tyre në këtë drejtim”, shton Mantovani.

9 maji është afër

Fakti që Putini po rrit presionin tani ka të ngjarë të ketë të bëjë me 9 majin që po afrohet.

“Në përvjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste, Putini duhet të jetë në gjendje të tregojë një sukses kundër regjimit të supozuar nazist në Kiev”, deklaron Mantovani.

Eksperti ushtarak e sheh urën tokësore për në Krime si një sukses minimal, i cili presupozon një kapje të plotë të Mariupolit.

Ai nuk përjashton që Putini tani mund të përdorë edhe armë kimike për të arritur këtë qëllim.

Lufta bërthamore në humbjen e Putinit

Sipas Mantovanit, lufta do të vazhdojë të fokusohet në Ukrainë dhe ndoshta në rajonin moldav të Transnistrisë.

Mantovani e konsideron shumë të pamundur që Putini ta zgjerojë luftën në territorin e NATO-s “për shkak të rreziqeve të pallogaritshme”.

Për Mantovanin, megjithatë, është gjithashtu e qartë se Putini nuk mund të përballojë humbjen, pasi ai dhe shoqëruesit e tij më pas do të duhet të përballen me shkarkimin ose “pasoja edhe më të këqija”.

Në skenarin më të keq, për të, Putini do t’i tërheqë të gjitha ndalesat.

“Një disfatë operacionale e ushtrisë ruse do ta bënte më të mundshëm një përshkallëzim përtej pragut bërthamor”, thotë Mantovani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

“The Guardian”/ Përgjigjja ndaj “teorisë së të çmendurit” që po aplikon Putini

Destinacioni tjetër pas Ukrainës- Bosnja